Świat powoli się budzi…. słychać z całego świata niepokojące ostrzeżenia naukowców. o błędach popełnianych w gospodarowaniu człowieka w środowisku. Geometryczny wzrost liczby ludności na Ziemi, nasze ciągłe dążenie do poprawy komfortu życia, napędza kurczenie się nieodnawialnych zasobów, wzmaga emisję CO2, a co za tym idzie ocieplenie klimatu i topnienie lodów w Arktyce…. Czy my członkowie kilkumiliardowej rzeszy mieszkańców Świata możemy bardziej zadbać o jego losy?… Chyba nie mamy już innego rozwiązania. Musimy zrewidować swój system wartości, zmienić przyzwyczajenia, nakłaniać do tego innych i podarować naszej Planecie cząstkę siebie, cząstkę własnej, dobrej energii … odpowiedzieć sobie na pytanie czy wolę mieć?… czy wolę być?
Octo_eco, czyli osiem sposobów na zmniejszenie presji człowieka na środowisko
Czemu osiem? Bo to symbol doskonałości i nieskończoności!
Nasza planeta to po prostu ósmy cud świata….
Nasz ciepły przyjazny dom… Remontując dom powinniśmy pomyśleć o rozwiązaniach przyjaznych nie tylko dla środowiska naszego życia, ale i całego otoczenia…. A więc powinniśmy:
- Wybrać odpowiednie źródła energii (mamy do wyboru energię ziemi, wiatru i słońca) korzystając z coraz bardziej dopracowanej i przystępnej oferty rynkowej technologii OZE. Zainstalować pompę ciepła, wiatrak, kolektory słoneczne lub panele fotowoltaiczne. Jeśli decydujemy się na opalane drewnem kominki grzewcze – to najlepiej z zamykanym wkładem i płaszczem wodnym.
- Postarać się o wykonanie pomiarów termowizyjnych w celu zlikwidowania tzw. mostków cieplnych, nieszczelności (drzwi, okien i szyb o dużej przewodności cieplnej).
- Ważne jest ocieplenie ścian pełnych i przeszklonych, zastosowanie podwójnych, energooszczędnych szyb oraz trzymających ciepło bloczków (styropian, wełna mineralna i tynk).
- Zadbać o ocieplenie dachów wełną mineralną lub zaszaleć i pokryć dach łąką, czyli kwitnącą, dziką roślinnością.
- Racjonalne gospodarowanie ciepłem obniżenie temperatury wnętrz (zwłaszcza w sypialniach), zainstalowanie na grzejnikach zaworów z termostatem i częste odpowietrzanie kaloryferów. Nie przegrzewaj mieszkania. Średnia temperatura w pokoju powinna wynosić 21°C. Zmniejszenie jej o 1°C gwarantuje spadek kosztów ogrzewania o 7%.
- Zapewnienie swobodnej cyrkulacji ogrzanego powietrza usunięcie przeszkód jak zasłony, firany, zabezpieczenie materiałem odbijającym ciepło ścian za grzejnikiem, poprawę cyrkulacji przez np. półki powieszone nad grzejnikami.
- Powinniśmy ograniczyć do minimum korzystanie z klimatyzacji. Chłód powinna zapewniać naturalna wymiana powietrza.
- Kuchnię wyposażyć w energooszczędny sprzęt (AGD najwyższej klasy „A”, „A+”, „A++”), nowoczesną zmywarkę ograniczającą zużycie nie tylko energii, ale i wody. Do łazienki wstawić kabinę prysznicową zamiast wanny. Najlepiej z wyłącznikami zegarowymi, z termostatami.
Super, będziesz zadowolony/a z takiego remontu. Odpowiednio ocieplony budynek pozwoli zaoszczędzić na opale i zredukować znaczną utratę ciepła, ograniczyć emisję dwutlenku węgla. Tak wykonany remont spowoduje, że dom będzie tańszy w eksploatacji. Oszczędzać będziesz energię, wodę, czas, a w efekcie pieniądze….. A najważniejsze, że zrobisz coś dobrego dla klimatu.
opracowała:
Ewa Podlesińska
Też chciałabym mieć taki widok z okna, u mnie tylko kolejny blok