ANDRZEJ BARANOWSKI prof. dr hab. inż. arch.
Działalność naukowa na Politechnice Gdańskiej: projektowanie środowiskowe, zrównoważony rozwój, rewitalizacja zdegradowanych struktur osadniczych. Jeden z założycieli Okręgu Wschodnio-Pomorskiego PKE, prezes Okręgu 2 kadencje. Obecnie Prezes Honorowy PKE OP.
ALEKSANDRA SAS-BOJARSKA prof.dr hab. inż. arch.
Działalność naukowa na Politechnice Gdańskiej: rozwój zrównoważony miast, kształtowanie krajobrazu, oceny oddziaływania na środowisko (OOŚ). Praca ekspercka: ekspertyzy i raporty w zakresie OOŚ, w tym autostrad, przepraw mostowych, elektrowni. Długoletni członek PKE.
FELIKS PANKAU dr inż. arch.
Praca: PG, rzeczoznawca Towarzystwa Urbanistów Polskich w zakresie kształtowania struktur przestrzennych; członek Północnej Okręgowej Izby Urbanistów; trener, akredytowany doradca w Projekcie Gospodarki Przestrzennej Gmin Brytyjskiego Funduszu KNOW-HOW; uprawnienia członka rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa. specjalizacja: planowanie, zagospodarowanie przestrzenne, rozwój regionalny i lokalny, organizacja i kształtowanie przestrzeni, gospodarka przestrzenna i ochrona środowiska, samorządność terytorialna. Długoletni członek PKE.
TOMASZ ROZWADOWSKI dr inż. arch.
Pracownik naukowo-dydaktyczny Katedry Urbanistyki i Planowania Regionalnego na Wydziale Architektury PG oraz nauczyciel Baltic University Programme w Uppsali.
Prezes Polskiego Klubu Ekologicznego OP i członek zarządu Arc-Peace International, organizacji zrzeszającej architektów i planistów na rzecz odpowiedzialnego rozwoju środowiska zbudowanego. Współautor i uczestnik międzynarodowych projektów badawczych dotyczących równoważenia rozwoju obszarów miejskich. Naukowo zajmuje się teorią i praktyką partycypacji społecznej oraz zagadnieniami modelowania dynamiki struktur emergentnych i zjawiskiem samoorganizacji w urbanistyce.
JACEK LENDZION inż. arch.
Praca: badania i planowanie zrównoważonego rozwoju regionów i gmin, efektywna oraz proekologiczna energetyka, zintegrowane podejście do gospodarowania zasobami, odpadami, zielenią w strefach zurbanizowanych i nadmorskich, rozwiązywanie konfliktów związanych z lokalizacją kontrowersyjnych ekologicznie inwestycji. Członek-założyciel PKE OP, jeden z jego prezesów, działa też w Fundacji Poszanowania Energii w Gdańsku
BIOLOGIA, OCHRONA ŚRODOWISKA EKOLOGIA MORZA BAŁTYCKIEGO
IWONA PAWLICZKA dr biologii, ekologii ssaków morskich
Praca: Uniwersytet Gdański, Wydział Oceanografii i Geografii, Instytut Oceanografii, Kierownik Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego im. prof. Krzysztofa Skóry. Zainteresowania naukowe: biologia i ekologia ssaków morskich.
JAN MARCIN WĘSŁAWSKI prof. dr hab. biol. ekologii morza
Praca: Instytut Oceanografii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie. Aktywny popularyzator nauki, szczególnie idei bioróżnorodności i wartości naturalnego środowiska. Interesuje się zmianami klimatu, sieciami troficznymi, zarządzaniem zasobami morskimi, świadomością „ekologiczną” społeczeństwa. Pracownik naukowy IO PAN w Sopocie, ekolog morza, badacz Arktyki i strefy przybrzeżnej mórz. Ekspedycje morskie i polarne na Spitsbergen, Grenlandię, Ziemię Franciszka Józefa i do Kanady.
TYMON ZIELIŃSKI prof. dr hab. biol. ekologii morza Tymon Zieliński jest liderem zespołu Badania i edukacji w zakresie klimatu i oceanów w Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie, gdzie zajmuje stanowisko profesora. Profesor Zieliński jest aktywnym badaczem, współautorem ponad 90 recenzowanych artykułów naukowych oraz blisko 200 wystąpień konferencyjnych. Od 2016 roku, Tymon Zieliński jest przedstawicielem Europy Środkowo-wschodniej w procesie przygotowania Raportu ONZ dotyczącego stanu mórz i oceanów.
Tymon Zieliński bierze udział w wielu projektach badawczych i edukacyjnych, z zakresu badania procesów zachodzących w systemie ocean-atmosfera i dotyczących zmiany klimatu, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii zrównoważonego rozwoju. Tymon Zieliński, od początku swojej kariery zawodowej jest zaangażowany w działania organizacyjne i edukacyjne, zarówno w nauczaniu formalnym, jak i poza formalnym.
DANUTA GRODZICKA KOZAK mgr inż. mechanik,
studia podyplomowe z zakresu zarządzania przedsiębiorstwami, inwestycji oraz auditingu ekologicznego. Praca: aktualnie w Fundacji Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego, w latach 1999-2017 Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, a w latach 1991-1999 Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku. Przez ponad 8 lat – nauczyciel w Zespole Szkół Okrętowych “Conradinum”, współtwórca programu “Ochrona Wód Zatoki Gdańskiej i Puckiej” , który doprowadził do otwarcia plaż /w rejonie woj. pomorskiego/ po okresie dewastacji lat 70 i 80 -tych. Zainteresowania: zarządzanie środowiskiem na obszarach przybrzeżnych, edukacja pozaszkolna, turystyka, tkactwo.
MICHAŁ SKÓRA dr Nauk o Ziemi w zakresie oceanologii
Praca: Uniwersytet Gdański, Wydział Oceanografii i Geografii, Instytut Oceanografii, Stacja Morska w Helu. Zainteresowania naukowe: chronione, rzadkie i obce gatunki ryb w morzu i na śródlądziu, ryby wędrowne, ochrona przyrody. Członek krajowych i międzynarodowych ciał doradczych i towarzystw naukowych. Wspiera merytorycznie organizacje pozarządowe w zakresie ochrony przyrody. Członek PKE.
TOMASZ WANDZEL dr nauk rolniczych ichtiolog
Praca: Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gdańsku – Wydział Ocen Oddziaływania na Środowisko
Wcześniejsi pracodawcy: (1) Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gdańsku, (2) Morski Instytut Rybacki, Gdynia, Kierownik Akwarium Gdyńskiego. (3) Instytut Ochrony Środowiska, Gdynia.
ANNA KALINOWSKA dr biologii
Praca – Uniwersytet Warszawski, Uniwersyteckie Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym i Zrównoważonym Rozwojem. Prowadzi cykliczne wykłady: wybrane zagadnienia z ekologii i ochrony środowiska, rozwój zrównoważony w teorii i praktyce, edukacja ekologiczna w Polsce i na świecie (treści, formy, organizacja, zarządzanie ochroną środowiska).
GRAŻYNA JAROMI WOLNIAKOWSKA mgr biologii,
ichtiolog Absolwentka Akademii Rolniczej w Szczecinie. Wieloletni koordynator projektów z edukacji ekologicznej. Specjalność: edukacja ekologiczna, zrównoważony rozwój. Konsultantka merytoryczna podręczników interaktywnych metod nauczania przyrody i edukacji w naturze. Długoletni członek PKE.
MATEUSZ CIECHANOWSKI dr biologii
Praca: Uniwersytet Gdański. Zainteresowania: ekologia, zoogeografia, faunistyka nietoperzy (Chiroptera). Zajmuje się również ekologią i faunistyką innych ssaków i kompleksową inwentaryzacją oraz waloryzacją terenów chronionych, lub proponowanych do objęcia ochroną prawną. Adiunkt Wydziału Biologii, Katedra Ekologii i Zoologii Kręgowców, Pracowania Ekologii i Etologii Kręgowców.
MICHAŁ BULIŃSKI dr biologii
Praca: Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gdańsku. Specjalność: geobotanika, a głównie szata roślinna Pomorza Gdańskiego, a także ochrona przyrody i propagowanie wiedzy przyrodniczej. Współautor wykazu zagrożonych i ginących roślin naczyniowych Pomorza Gdańskiego. Długoletni członek PKE, wykładowca Zielonej Akademii.
GOSPODARKA ODPADAMI
PAWEŁ GŁUSZYŃSKI mgr nauk społecznych
Ogólnopolskie Towarzystwo Zagospodarowania Odpadów. Obecnie Zero Waste Europe. Ekspert w międzynarodowych projektach realizowanych przez Organizację Narodów Zjednoczonych, Bank Światowy, Unię Europejską, Health Care Without Harm.
PIOTR BARCZAK mgr zarządzania przestrzennego i rozwoju regionalnego
Policy Officer on Waste, European Environmental Bureau. Specjalność: wprowadzanie gospodarki o obiegu zamkniętym a także zmniejszenie i spowolnienie tego obiegu. Ściśle współpracuje z Zero Waste Europe, innymi organizacjami pozarządowymi, jak również z gminami, miastami i progresywnym przemysłem w temacie bardziej ambitnego podejścia do gospodarki odpadami.
PIOTR RYMAROWICZ mgr chemii
Prezes Towarzystwa na rzecz Ziemi w Oświęcimiu. Profil: ochrona środowiska. Wykształcenie: Wydział Chemii UJ; kurs ochrony środowiska w Szwecji; kurs zintegrowanej gospodarki odpadami; trening udział społeczny w podejmowaniu decyzji dot. Środowiska; szkolenia Centrum Edukacji Zarządzania Ochroną Środowiska nt. zagospodarowania odpadów komunalnych; czystej produkcji; kontaktów z mediami.
SABINA KOWALSKA mgr biologii
Praca: działalność gospodarcza. Specjalistka w dziedzinie gospodarki komunalnej, w szczególności gospodarki odpadami. Od szeregu lat wspiera gminy i podmioty gminne w przygotowaniu, wdrożeniu i rozliczeniu projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej. Członek PKE OP.
CHEMIA, OOŚ
ANDRZEJ TYSZECKI dr inż.- doktorat z planowania przestrzennego
Biuro projektowo-doradcze Eko-Konsult. Absolwent Wydziału Chemicznego PG i podyplomowego Studium Urbanistyki na Wydziale Architektury PG, Członek WKUA, TUP. Od 1990 roku członek Krajowej Komisji Ocen Oddziaływania na Środowisko. Członek-założyciel, jeden z prezesów PKE OP.
EWA MARIA SIEDLECKA prof. dr hab. chemii
Praca: Uniwersytet Gdański, Wydział Chemii, Katedra Technologii Środowiska, Pracownia Procesów Zaawansowanego Utlenienia. Zainteresowania naukowe: biologiczne oczyszczanie ścieków, usuwanie z wód mikro-zanieczyszczeń, stosowanie alternatywnych metod oczyszczania ścieków, fotokataliza, otrzymywanie fotokatalizatorów, elektrochemia. Kierownik Pracowni Procesów Zaawansowanego Utleniania. Długoletni członek PKE. W latach 2011-2014 prezes PKE OWP.
JADWIGA KOPEĆ mgr inż. chemii
Specjalność wyuczona – technologia leków, znajomość procesów chemicznych zachodzących w organizmie. Doświadczenie w pracy w przemyśle, w projektowaniu procesów i zabezpieczeń środowiska. Ekspert Ministra OŚZNiL w zakresie gospodarki odpadami. Doświadczenie w zarządzaniu ochroną środowiska w Gdańsku, w Związku Miast Polskich, Związku Miast Bałtyckich, ICLEI – członek zarządu, członek komisji ds. adaptacji przepisów w zakresie ochrony środowiska krajów ubiegających się o przyjęcie do UE wraz z Polską do regulacji UE. Szczególne zainteresowania: wdrażanie zrównoważonego rozwoju, planowanie przestrzenne w Pasie Nadmorskim, spalanie odpadów, a gospodarka w obiegu zamkniętym.
JERZY BŁAŻEJOWSKI prof. dr hab. inż. chemii
Praca: Uniwersytet Gdański, Wydział Chemii. Praca naukowa – zagadnienia z zakresu chemii fizycznej, chemii teoretycznej, fotochemii i termochemii. Prezes Gdańskiego Towarzystwa Naukowego. Przewodniczył Radzie Głównej Szkolnictwa Wyższego oraz radzie naukowej Pomorskiego Centrum Badań i Technologii Środowiska. W 2014 za wybitne osiągnięcia prezydent Bronisław Komorowski odznaczył go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jeden z grona prezesów Okręgu Wschodnio-Pomorskiego PKE. Kierownik i wykładowca Studium Podyplomowego Zielonej Akademii.
MAREK BIZIUK prof. dr hab. inż. chemii
Praca: Politechnika Gdańska, Wydział Chemiczny, Katedra Chemii Analitycznej, Pracownia Chemicznych Zagrożeń Środowiska. Tematyka naukowa: analityka zanieczyszczeń środowiska, wód powierzchniowych (w tym morskich) trwałymi związkami organicznymi oraz metalami ciężkimi, występowania pestycydów w różnych elementach środowiska oraz oznaczaniu zanieczyszczeń żywności, szczególnie pochodzenia morskiego. Członek PKE OWP, wykładowca Zielonej Akademii.
PIOTR STEPNOWSKI prof. dr hab. chemii
Praca: Uniwersytet Gdański, Wydział Chemii, Katedra Analizy Środowiska. Zainteresowania naukowe: chromatografia, analityka chemiczna mikro-zanieczyszczeń środowiska, ocena toksykologiczna związków chemicznych, analityka pozostałości antybiotyków i chemoterapeutyków w środowisku. Obecnie prorektor ds.nauki UG. Długoletni członek PKE, jeden z grona prezesów PKE OWP.
WALDEMAR WARDENCKI prof. dr hab. inż. chemii
Praca: Politechnika Gdańska, Wydział Chemiczny, Katedra Chemii Analitycznej. Specjalizuje się m.in. w tematyce oceny stopnia zanieczyszczenia środowiska i wybranych produktów żywności (oleje jadalne, napoje spirytusowe, ekstrakty roślinne). Jest członkiem kilku komisji i organizacji zawodowych oraz ekspertem z zakresu chemii analitycznej i ochrony środowiska. Członek PKE i wykładowca Zielonej Akademii.
WITOLD LEWANDOWSKI prof. dr hab. inż. chemii
Praca: Politechnika Gdańska, Wydział Chemiczny, Katedra Aparatury i Maszynoznastwa Chemicznego. Praca naukowa z zakresu energetyki, gospodarki odpadami, wymiany ciepła, inżynierii chemicznej, termodynamiki, ochrony środowiska, odnawialnych źródeł energii. Jeden z grona prezesów PKE OWP.
MARIA STANISZEWSKA mgr chemii
Od 20 lat koordynator wielu projektów związanych z rolnictwem ekologicznym i jego produktami. Projekty: Dieta dla Czystego Bałtyku Gruntvig Programe, BERAS Implementation, Kampania Wyżywić Świat współpraca z partnerem francuskim (CFSI) n.t. wpływu konsumpcji europejskiej na życie mieszkańców Globalnego Południa. Laureatka nagrody Baltic Sea Fund (2006). Obecnie prezes Zarządu Głównego PKE.
MEDYCYNA
JANUSZ WOJTACKI dr nauk medycznych
Onkolog, radioterapeuta, specjalista I st. radioterapii onkologicznej w trakcie specjalizacji z onkologii klinicznej, związany od ponad 20 lat z ruchem hospicyjnym na Pomorzu, Laureat plebiscytu Gazety Wyborczej „Lekarz Roku 2013”. Członek PKE OP.
MAREK BUKOWSKI dr nauk medycznych
Opiekun Muzeum GUMed, zainteresowany najnowszą historią nauki oraz zagadnieniami współpracy interdyscyplinarnej pomiędzy różnymi gałęziami nauki, szczególnie nowoczesnym humanizmem opartym o nauki ścisłe.
POLITOLOGIA
BARBARA KIJEWSKA dr nauk politycznych
Praca: pracownik naukowo-dydaktyczny Instytutu Politologii na Uniwersytecie Gdańskim. Badawcze zainteresowania skupia w obszarze komunikowania społecznego, ze szczególnym uwzględnieniem komunikowania politycznego i medialnego w zakresie środowiska przyrodniczego. Członek Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej. Zaangażowana w działania promujące udział kobiet w polityce.
SYLWIA MROZOWSKA prof. dr hab. nauk politycznych
Praca: Od 1996 roku jest zawodowo związana z Uniwersytetem Gdańskim. 29 kwietnia 2004 obroniła pracę doktorską Mechanizm lobbingu władz regionalnych w Unii Europejskiej, 3 kwietnia 2017 habilitowała się na podstawie pracy zatytułowanej Formy działań politycznych (strategia, lobbing, partycypacja) w Unii Europejskiej. Studium przypadku polityki energetycznej . Pracowała w Elbląskiej Uczelni Humanistycznej i Ekonomicznej w Elblągu.
INNE
JOANNA MICHALSKA mgr sztuki
Były kierownik Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku. Nauczyciel dyplomowany. Specjalność: zarządzanie zespołem, przygotowanie koncepcyjne projektów i działań edukacyjnych. Ukończone kursy: dla nauczycieli – komputerowe, zapobiegania uzależnieniom, psychologii, kwalifikacyjny dla oświatowej kadry kierowniczej. Obecnie Sekretarz PKE OP.
KATARZYNA GRECKA mgr inż. budownictwa
Wiceprezes Bałtyckiej Agencji Poszanowania Energii SA. Zainteresowania: odnawialne źródła energii dotyczące wykorzystania biomasy na cele energetyczne, energetyki wiatrowej i energii słonecznej. Doradca energetyczny w zakresie efektywności energetycznej w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej i odnawialnych źródeł energii z wieloletnim doświadczeniem. Koordynator projektów międzynarodowych.
MARCIN STANISŁAW WILGA mgr inż. elektronik
Były pracownik Wydziału Mechanicznego Politechniki Gdańskiej. ”Borsuk”- przyrodnik z zamiłowania. Jego specjalność to prelekcje o tematyce przyrodniczej w zakresie wiedzy o grzybach makroskopijnych Pomorza Gdańskiego, zajęcia przyrodnicze w terenie.
MICHAŁ KOCHAŃCZYK mgr ekonomii
Podróżnik z Gdańska, z wykształcenia ekonomista i afrykanista. Alpinista, polarnik, żeglarz, kajakarz; Uczestnik i kierownik dwudziestu wypraw w góry całego świata. Członek PKE.
WOJCIECH SZYMALSKI dr geografii i studiów regionalnych
Prezes Instytutu na Rzecz Ekorozwoju w Warszawie – pozarządowej organizacji typu think-tank powstałej z inicjatywy Polskiego Klubu Ekologicznego. Studia na Uniwersytecie Warszawskim, doktorat – na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych. Studia podyplomowe: w Saxion University w Deventer (Holandia), urbanistyka na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej i w Deutsche Bundestiftung Umwelt w Berlinie. Zainteresowania: ochrona środowiska, gospodarka przestrzenna, transport, zapobieganie zmianom klimatycznym. Wiedzę i umiejętności wykorzystuje praktycznie w pracy w organizacjach pozarządowych. Prezes Stowarzyszenia Zielone Mazowsze.
ZBIGNIEW KARACZUN prof. SGGW, dr hab. inż.
Praca – Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Prowadzone przedmioty: ochrona środowiska, prawo i zarządzanie w ochronie środowiska, zarządzanie w ochronie środowiska, technologie zrównoważonego rozwoju, oceny oddziaływania na środowisko, seminarium inżynierskie. Działalność: prezes Polskiego Klubu Ekologicznego Okręg Mazowiecki, skarbnik Zarządu Głównego PKE, ekspert WG II Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego. Zainteresowania badawcze: polityka ekologiczna, zarządzanie środowiskowe, zrównoważony rozwój terenów wiejskich, zarządzanie ochroną klimatu i adaptacja do zmian klimatu.
ZENON KRUCZYŃSKI
Absolwent Studium Pomocy Psychologicznej przy Instytucie Psychologii Zdrowia w Warszawie
Publicysta i aktywista ekologiczny. Autor książki “Farba znaczy krew”. Nauczyciel Mindfulness. Inicjator i współautor projektu “For Life” budującego siłę układu immunologicznego i odporność na choroby cywilizacyjne, w tym nowotwory. Trener rozwoju osobistego. W latach 90-tych w publicznej służbie zdrowia prowadził grupy dla osób uzależnionych od alkoholu. Niezależny działacz na rzecz praw zwierząt. Mieszka w Białowieży. Członek PKE
EKSPERCI, KTÓRZY JUŻ OD NAS ODESZLI
Ś.P. KRZYSZTOF SKÓRA dr hab. biologii. Całe życie zawodowe wypełnił pracą na rzecz ochrony bałtyckiej flory i fauny. Człowiek z pasją, który jak nikt inny potrafił budować i propagować świadomość społeczną o konieczności ochrony środowiska Morza Bałtyckiego. Wybitny biolog i ekolog morza, świetny wykładowca. Założyciel i długoletni kierownik Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Jego zasługą jest powrót fok na polskie brzegi Bałtyku, badania nad ginącą populacją morświna. W 2005 r. uhonorowany nagrodą Baltic SEA Fund. Stacja Morska na Helu nosi obecnie jego imię. Ekspert, doradca i przyjaciel Polskiego Klubu Ekologicznego. Wykładowca Zielonej Akademii PKE
Ś.P. STANISŁAW JUCHNOWICZ dr hab. inż. arch.
Zasłużony urbanista z Krakowa. Szereg nagrodzonych konkursów urbanistyczno–architektonicznych, krajowych (projekty centrów miast Łodzi, Krakowa, Gdańska, Lublina, Chorzowa) i zagranicznych (projekty centrów miast w Nigerii (Gaya, Bici, Zaria, Gombi, Abudza). W 1976 r. – ekspert ONZ w Ibadanie. Jeden z założycieli PKE, a przez 2 kadencje (1964-1968 i 1983-1987) Prezes PKE, Obecnie Honorowy Prezes PKE.
Ś.P. JERZY WOJTKOWIAK dr fizyki
Były fizyk doświadczalny w zakresie fizyki atomowej (fizyka laserów i spektroskopii w strumieniu atomowym), autor patentów i dla równowagi prac z zakresu filozofii i nauk politycznych. Zainteresowania: niekonwencjonalne źródła energii, wpływ środowiska na zdrowie człowieka, społeczeństwo informacyjne. Długoletni członek PKE.
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.Zgoda