Gdyński ogród deszczowy

Gdynia InfoBox, ul. Świętojańska 30</span<

Facebooktwitterpinterestmail

W Gdyni powstał wyjątkowy ogród deszczowy. Ma on na małym terenie gromadzić wodę nawet z dużych opadów i dzięki temu odciążać kanalizację deszczową. Mamy nadzieję, że pierwszy miejski ogród deszczowy stanie się inspiracją dla zarządów trójmiejskich osiedli i właścicieli domów jednorodzinnych.

Autorką tej niezwykłej instalacji jest  Ada Kulasek, zaprzyjaźniona z Polskim Klubem Ekologicznym projektantka z sopockiej pracowni Jacka Kowalczuka. Zarówno mieszkańcy Gdyni, jak i turyści mogą podziwiać modelowy ogród, zasilany deszczem padającym na dach budynku InfoBoxu (ul. Świętojańska 30). Wyjątkowość ogrodu i jego lokalizacyjne „osadzenie” podkreśla zaprojektowana na ścianie budynku mapa Gdyni z 1931 r.

 

 

Inicjatorem projektu był zespół edukatorów z Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku (CIEE), który zaproponował stworzenie pokazowego ogrodu deszczowego w eksponowanej przestrzeni miasta, aby w praktyczny sposób zaszczepić  tę ideę wśród mieszkańców Trójmiasta. Wieloletnia wcześniejsza współpraca CIEE z Urzędem Miasta Gdyni sprawiła, że to Gdynia stała się naturalnym Partnerem w realizacji tego przedsięwzięcia. Pierwotny zamysł sprowadzał się do zaaranżowania ogrodu deszczowego w niewielkiej skrzyni, jednak potencjał pomysłu trafił na bardzo kreatywny „grunt”. Niepozorny projekt ogrodu przeszedł metamorfozę dzięki współpracy przyrodników z projektantką  i zamienił się w estetyczną i kreatywną instalację miejską nadającą nową wartość przestrzeni publicznej.

Woda deszczowa odprowadzana jest fantazyjnymi spustami rynnowymi, które dodają ogrodowi artystycznej finezji (rys. Autorki).

 

Zgodnie ze współczesnym trendem kształtowania przestrzeni miejskiej Gdyński ogród deszczowy został wykonany podczas praktycznego warsztatu z udziałem mieszkańców.

Nasadzanie podczas warsztatów fot. J. Kurach

Całość, we współpracy z Wydziałem Środowiska UM Gdyni, koordynowało Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku i choć projekt stał się sporym wyzwaniem to wszyscy widzimy, że było warto!

Wiceprezydent Gdyni Michał Guć i prezes Markos Pagudis razem z zespołem Centrum symbolicznie podlewają ogród fot. D. Malszalek-Jalowska

Ogród deszczowy jest na tyle prostą instalacją, że wykonanie jej jest możliwe przy każdym domu jednorodzinnym we własnym zakresie. Z pewnością warto rozważyć takie zagospodarowanie wody opadowej nie tylko w nowoprojektowanych  domach, ale także w tych  już istniejących. Ogród może stanowić  estetyczny element przydomowego obejścia, a z pewnością będzie pełnił cenną funkcję środowiskową. Więcej informacji na temat idei ogrodów deszczowych oraz praktyczne wskazówki dla osób planujących wykonać takie ogrody na terenie własnych nieruchomości znajduje się na stronie internetowej towarzyszącej projektowi www.gdynia.pl/ogroddeszczowy oraz na stronie CIEE http://ciee-gda.pl/ciee-ogrod/ogrod-deszczowy/  

 

Facebooktwitterpinterestmail