Mój dawny sąsiad został ongiś posiadaczem książki kucharskiej wydanej w XIX wieku. Podczas towarzyskiego spotkania zacytował z niej przepis kulinarny dotyczący dzika. Otóż wykrawa się z niego szynki i podaje na stół pański, a resztę gotuje się z grochem dla służby. Dlaczego przytoczyłem ten fragment książki? Bo przypomina on do złudzenia relacje pomiędzy korzyścią z lasu dla gospodarzy-leśników i dla jego właściciela – społeczeństwa, które otrzymuje wyłącz
Przyroda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania ludzi. Jej dobrostan przekłada się na nasze dobre samopoczucie, gwarantuje również szansę naszym dzieciom i wnukom. Jakże często o tym zapominamy stosując krótkowzroczną i egoistyczną politykę wycinania, zabudowywania, betonowania. Po pięknych zakątkach z bogatą bioróżnorodnością często zostają tylko nazwy osiedli wrzynających się w żywą materię przyrody.
Oczywiście jest nas coraz więcej i dlatego zag
W Pasie Nadmorskim, gdzie bardzo istotnym jest zachowanie wielu elementów przyrody w miejscu ich naturalnego występowania, utrzymania dotychczasowych wartości krajobrazu naturalnego i kulturowego, ochrony nadmorskich łąk podmokłych oraz ochrony szlaku wędrownego ptaków wróblowatych i drapieżnych, multidyscyplinarne podejście do ochrony różnorodności biologicznej ma niewątpliwie bardzo duże znaczenie.
To „multidyscyplinarne podejście” powinno się składać z
Dnia 23 października, PKE OP zorganizowało debatę „Skarby Przyrody Pasa Nadmorskiego” , która była jednym z kluczowych działań projektu „Survival Natury – ochrona różnorodności biologicznej Pasa Nadmorskiego” dofinansowanego przez WFOŚiGW w Gdańsku. Dzięki uprzejmości naszego Partnera, Hevelianum debatowaliśmy w salach pięknego Domu Zdrojowego w Brzeźnie.
Ciepłą atmosferę spotkania podgrzali mili i pełni zaangażowania uczestnicy. W grupach, a potem wspó
Psycho-społeczne aspekty postaw młodych ludzi w procesach zmian proekologicznych (analiza uwzględniająca materiały projektu PSF 2022/02)
Jak wskazuje Global Risk Report opublikowany przez Światowe Forum Ekonomiczne w 2021 r, w następnej dekadzie można oczekiwać ekstremalnych warunków pogodowych, utraty różnorodności biologicznej, w dalszym ciągu dominować będą kryzysy związane z zasobami naturalnymi, oraz brakiem wystarczających działań klimatycznych. P
Serdecznie zapraszamy na wyjątkowy spacer przyrodniczy organizowany przez Polski Klub Ekologiczny Okręg Pomorski. Odbędzie się on w malowniczej okolicy Stogi – Pusty Staw 26.20.2024 o 10:00 w Gdańsku, gdzie będziesz miał okazję poznać sekrety ptaków pod okiem ornitologa, Dariusza Ożarowskiego.
To niepowtarzalna okazja, by odkryć fascynujący świat ptaków i innych zwierząt zamieszkujących ten urokliwy teren. Nasz ekspert z pasją opowie o różnoro...
Zapraszamy na terenowe warsztaty mykologiczne w Parku Reagana!
Już 12 października 2024 o godzinie 10:00 odbędzie się wyjątkowy spacer przyrodniczy, który poprowadzą Mirosław Wantoch-Rekowski z Polskiego Klubu Mykologicznego oraz Marcin Stanisław Wilga z Fundacji Fidelis Siluas. Spacer odbędzie się w malowniczej scenerii Parku Reagana w Gdańsku, który skrywa bogactwo grzybów i innych organizmów związanych z ekosystemem leśnym Pasa Nadmorskiego.
Podczas...
Zapraszamy na wyjątkowe warsztaty przyrodnicze organizowane przez Polski Klub Ekologiczny Okręg Pomorski, które odbędą się 20 września 2024 roku o godzinie 9:00! Pod okiem entomologa Sławomira Zielińskiego będziesz miał okazję odkryć fascynujący świat owadów i dowiedzieć się, jak ważną rolę odgrywają w naszym ekosystemie.
W trakcie warsztatów uczestnicy otrzymają specjalistyczny sprzęt do odławiania owadów i będą mogli aktywnie zaangażować się w eks...
Serdecznie zapraszamy do udziału w pierwszym z serii czterech wyjątkowych spacerów przyrodniczych organizowanych przez Polski Klub Ekologiczny! Odbędzie się on dnia 14.09.2024 o godzinie 10:00 w malowniczym Parku Reagana w Gdańsku, który jest jednym z największych i najpiękniejszych parków miejskich w regionie. To idealne miejsce na odkrywanie tajemnic przyrody, które kryją się w jego zakamarkach.
Spacer poprowadzi dr Michał Buliński, doświadczony przyr...
W ramach projektu „Survival Natury - Ochrona różnorodności biologicznej Pasa Nadmorskiego” w miesiącach czerwiec-lipiec 2024 roku zostały wykonane badania fizyko-chemiczne zbiorników wodnych w dzielnicach Gdańska Zaspa oraz Stogi.
Spektrum badań obejmowało parametry takie jak: odczyn pH, mętność, ChZT, przeźroczystość, zapach, barwę oraz zawartość substancji biogennych i mikroplastiku. Badania wykazały między innymi intensywnie zachodzące proces eutrofiza
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.Zgoda