Film z warsztatów mykologicznych i wycieczki po Pasie Nadmorskim
Z radością prezentujemy film powstały z inicjatywy Fundacji Fidelis Siluas i Polskiego Klubu Ekologicznego, dokumentujący niezwykłe warsztaty mykologiczne oraz wycieczkę po Pasie Nadmorskim, które odbyły się w październiku 2024 roku.
Przewodnikami po świecie nadmorskich grzybów byli eksperci z Polskiego Towarzystwa Mykologicznego – Borsuk i Mirek, którzy nie tylko oprowadzili uczestników
Galeria zdjęć z montażu tablic edukacyjnych w ramach projektu „Survival Natury”
Prezentujemy galerię zdjęć dokumentujących montaż tablic edukacyjnych, które powstały w ramach projektu „Survival Natury – Ochrona różnorodności biologicznej Pasa Nadmorskiego”.
Nowe tablice wzbogacą przestrzeń Parku Reagana i Wyspy Stogi, dostarczając cennych informacji o lokalnej przyrodzie. Każda z nich porusza inny aspekt ekosystemu:
📍 „Przyroda Wyspy Stogi” – ukaz
Przyrodnicze Memory
Zapraszamy do ćwiczenia pamięci za pomocą gry „Przyrodnicze Memory”.
Zaprezentowane gatunki roślin, ptaków, owadów i grzybów są charakterystyczne dla Pasa Nadmorskiego, co sprawdzono w czasie przyrodniczej inwentaryzacji w ramach projektu „Survival Natury – ochrona różnorodności biologicznej Pasa Nadmorskiego”.
Zestaw kart daje możliwość dowolnego dobierania par np. zdjęcie i opis lub zdjęcie i rysunek lub zdjęcie i nazwa. Można
Zapraszamy do lektury Artykułu pt. "Rola małych zbiorników wodnych i mokradeł na terenach miejskich" napisanego przez: Ewa M Siedlecka, Aleksandra Bielicka-Giełdoń.
"Rzeki i jeziora pełnią ważną rolę społeczną, ekonomiczną, hydrologiczną jak i ekologiczną. Dzięki nim obserwujemy rozwój turystyki, aktywnych form wypoczynku i rekreacji. W przypadku dużych miast zbiorniki te mogą być źródłem wody pitnej, jak i odbiornikiem oczyszczonych ścieków miejskich i
Mój dawny sąsiad został ongiś posiadaczem książki kucharskiej wydanej w XIX wieku. Podczas towarzyskiego spotkania zacytował z niej przepis kulinarny dotyczący dzika. Otóż wykrawa się z niego szynki i podaje na stół pański, a resztę gotuje się z grochem dla służby. Dlaczego przytoczyłem ten fragment książki? Bo przypomina on do złudzenia relacje pomiędzy korzyścią z lasu dla gospodarzy-leśników i dla jego właściciela – społeczeństwa, które otrzymuje wyłącz
Przyroda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania ludzi. Jej dobrostan przekłada się na nasze dobre samopoczucie, gwarantuje również szansę naszym dzieciom i wnukom. Jakże często o tym zapominamy stosując krótkowzroczną i egoistyczną politykę wycinania, zabudowywania, betonowania. Po pięknych zakątkach z bogatą bioróżnorodnością często zostają tylko nazwy osiedli wrzynających się w żywą materię przyrody.
Oczywiście jest nas coraz więcej i dlatego zag
W Pasie Nadmorskim, gdzie bardzo istotnym jest zachowanie wielu elementów przyrody w miejscu ich naturalnego występowania, utrzymania dotychczasowych wartości krajobrazu naturalnego i kulturowego, ochrony nadmorskich łąk podmokłych oraz ochrony szlaku wędrownego ptaków wróblowatych i drapieżnych, multidyscyplinarne podejście do ochrony różnorodności biologicznej ma niewątpliwie bardzo duże znaczenie.
To „multidyscyplinarne podejście” powinno się składać z
V i VI warsztaty przyrodnicze odbyły się 22.10.2024 w Choczewie w bibliotece Gminnego Ośrodka Kultury. Przygotowaliśmy dla mieszkańców gminy dwa warsztaty:
Warsztat o drzewach, prowadzony przez dr Michała Bulińskiego adresowany był do klas VI szkoły podstawowej. Młodzież z zainteresowaniem przysłuchiwała się ciekawym informacjom.
Drugi warsztat, prowadzony przez inż Marcina Wilgę mówiący o owadach i grzybach zaprezentowaliśmy seniorom, żywo...
Dnia 23 października, PKE OP zorganizowało debatę „Skarby Przyrody Pasa Nadmorskiego” , która była jednym z kluczowych działań projektu „Survival Natury – ochrona różnorodności biologicznej Pasa Nadmorskiego” dofinansowanego przez WFOŚiGW w Gdańsku. Dzięki uprzejmości naszego Partnera, Hevelianum debatowaliśmy w salach pięknego Domu Zdrojowego w Brzeźnie.
Ciepłą atmosferę spotkania podgrzali mili i pełni zaangażowania uczestnicy. W grupach, a potem wspó
Psycho-społeczne aspekty postaw młodych ludzi w procesach zmian proekologicznych (analiza uwzględniająca materiały projektu PSF 2022/02)
Jak wskazuje Global Risk Report opublikowany przez Światowe Forum Ekonomiczne w 2021 r, w następnej dekadzie można oczekiwać ekstremalnych warunków pogodowych, utraty różnorodności biologicznej, w dalszym ciągu dominować będą kryzysy związane z zasobami naturalnymi, oraz brakiem wystarczających działań klimatycznych. P
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.Zgoda