W dniu 22 marca 2017 roku odbyły się obchody Światowego Dnia Wody, który zapoczątkował gdańską akcję promującą Projekt edukacyjny – Miasto na detoksie.
Kampania realizowana w Gdańsku jest częścią Międzynarodowego Projektu NonHazCity na lata 2016 – 2019, którego celem jest zminimalizowanie emisji substancji niebezpiecznych z terenów zurbanizowanych do Morza Bałtyckiego.
Ideą projektu jest zmiana zachowań konsumenckich, w następstwie wzrostu świadomości oraz dokonywania przemyślanych zakupów, zmiany nawyków i odpowiedzialnego podejścia do ochrony środowiska naturalnego. W akcję są angażowani najmłodsi, by już w wieku przedszkolnym uczyli się o szkodliwości niektórych substancji oraz zdobyli umiejętności własnoręcznego przygotowania naturalnych zamienników domowymi sposobami. Projekt jest skierowany również do dorosłych mieszkańców miasta, którzy już w czerwcu będą mieli szansę wzięcia udział w badaniu pilotażowym i przez pół roku spróbują zmienić swoje dotychczasowe przyzwyczajenia na bardziej ekologiczne i naturalne. Ponadto zaangażowane zostaną małe i średnie przedsiębiorstwa, jak również władze lokalne poszczególnych miast partnerskich. Działania edukacyjne oraz zorientowane na monitoring i zmniejszenie emisji substancji niebezpiecznych do środowiska będą prowadzone kompleksowo z uwzględnieniem wszystkich źródeł emisji.
Do projektu NonHazCity włączyły się: Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna, Uniwersytet Gdański oraz Urząd Miejski w Gdańsku.
Sprawozdanie z akcji “Miasto na detoksie”, która wystartowała z gdańskiego Przedszkola nr 32, można przeczytać tutaj.