Post wolny od plastiku

20 dni już za nami …</span<

Facebooktwitterpinterestmail

Czas na podsumowanie pierwszej połowy postu od plastiku. Poznaliście już kilka prostych pomysłów na ograniczenie użycia plastiku w codziennym życiu. Jak się okazuje, ograniczenie użycia plastiku jest możliwe. Dla Was stworzyliśmy ranking najpopularniejszych postów na facebooku, a który pomysł Wam się najbardziej spodobał?

Ile kosztuje świat? Ocena cyklu życia i 5 rzeczy, które możemy zrobić
Od pola do talerza, od fabryki do ręki: Gdzie produkujemy  rzeczy, które konsumujemy codziennie i ile naprawdę kosztują?
Wszystko, co konsumujemy, zostało w jakiś sposób wytworzone, zebrane lub wydobyte i przetransportowane do nas. Od jabłek po pasty do zębów: Aby móc dostarczać dobra konsumpcyjne, potrzebne są zasoby, np. Drzewo posadzone, nawożone, nawadniane, zbiory zbierane, myte, sortowane, pakowane i transportowane.
Ile zasobów zużywanych jest wzdłuż łańcucha dostaw i ile zanieczyszczeń powstaje w zależności od produktu. Nawet od jabłka do jabłka może się to zmieniać w zależności od pochodzenia, pory roku i uprawy. Jeśli podsumujemy zastosowane fundusze i zanieczyszczenia, otrzymamy ocenę cyklu życia – czyli koszty środowiskowe produktu.
Definicja pojęć: Słowo Life Cycle Assessment to metoda szacowania wpływu produktu i procesu produkcyjnego na środowisko.

Oszczędzaj zasoby podczas zakupów

Dla nas, efektywne gospodarowanie zasobami oznacza, że zwracamy uwagę na to, jak dobry jest bilans ekologiczny rzeczy, które kupujemy. Czy jabłko miało długą podróż? Czy to organiczne jabłko? Czy było  przechowywane przez długi czas w chłodni? Czy to czerwiec i czy mogę kupić sezonowe truskawki?
Praktyczna zasada dotycząca żywności: produkty regionalne, sezonowe, organiczne, świeże, o niskim poziomie przetworzenia mają najniższą ocenę cyklu życia.
Dzięki ocenie cyklu życia jako sprzedawca detaliczny możemy ustalić, które opakowanie jest najbardziej przyjazne dla środowiska lub w jaki sposób klient może zobaczyć, ile konsumujesz z tego co dostępne na świecie. Dlaczego powinniśmy sobie z tym poradzić? Dostępne zasoby po prostu nie wystarczą dla wszystkich, jeśli będziemy je hojnie traktować.

Koszty społeczne również odgrywają ważną rolę

Oprócz aspektów środowiskowych wzdłuż łańcucha dostaw produktu, musimy również wziąć pod uwagę wpływ społeczny: czy rolnicy otrzymują godziwą pensję? Czy istnieje wystarczająca ilość podstawowych artykułów spożywczych na miejscu, czy też zostaną wyeksportowane? Czy plastikowe opakowania trafiają jako śmieci do morza i powodują tam śmierć zwierząt morskich, co powoduje bezrobocie wśród rybaków?

Zrównoważony łańcuch dostaw tworzy długoterminowe korzyści środowiskowe, społeczne i ekonomiczne dla wszystkich zainteresowanych stron zaangażowanych w produkcji i marketingu (patrz UN Global Compact).

Co możemy zrobić
Oto pięć rzeczy, które możemy zrobić, aby rozpocząć i poprawić naszą ocenę cyklu życia.
1) Kupuj mniej.
Koncepcja: minimalizm
O co chodzi? Chodzi o świadomość – czy wszystkie rzeczy, które kupujemy, są naprawdę potrzebne? Ile musimy posiadać, żeby być szczęśliwymi?
2) Kupuj mniej śmieci.
Koncepcja: zero odpadów (życie bez odpadów lub z mniejszą ilością odpadów)
O co chodzi? Dotyczy to pakowania produktów i długowieczności produktów. Wielokrotnego użytku a nie jednorazowe!
3) Kupuj ekologicznie.
Pojęcie: rolnictwo ekologiczne
O co chodzi? W rolnictwie ekologicznym emitowanych jest mniej gazów cieplarnianych, ponieważ nie stosuje się pestycydów, gleby pozostają zdrowe, utrzymuje się różnorodność biologiczna. Rolnictwo chemiczne jest niebezpieczne dla naszej planety!

4) Wymyślanie bardziej zrównoważonych produktów.
Pojęciet: Circular Economy
O co chodzi? Musimy zmienić naszą gospodarkę. W tej chwili myślimy o produkcji kończącej się na wysypisku śmieci, w niektórych przypadkach również  w recyklingu. A może stworzymy każdy produkt od samego początku, aby stał się czymś nowym po swoim życiu?
5) Zatrzymaj marnowanie żywności.
Pojęcie:  Brak żywności
O co chodzi? Potrzebujemy dziennie średnio 2000 kalorii,  ponad 4600 kalorii powstaje w uprawach żywności na polu – nadmiar wyrzucamy: w supermarkecie, w hotelach, w restauracjach i w domu.

Przypominamy jakie wskazówki umieszczaliśmy na facebooku w ubiegłym tygodniu.
Oto nasz ranking według popularności postów:

  1. Zwyciężył pomysł na ograniczenie herbaty w torebkach

#Plastikfasten – Uwaga na torebki od herbaty!
Kupując herbatę w torebkach pewnie czujesz się zupełnie bezpiecznie, jednak tkwi w nich ukryte zagrożenie. Są one wykonane z plastiku – nylonu lub poliestru, który zawiera toksyczny i rakotwórczy bisfenol (BPA, BPS) oraz niebezpieczne dla zdrowia sole i estry kwasu ftalowego. W efekcie kontaktu tworzywa sztucznego z gorącą wodą, do herbaty uwalniają się toksyczne substancje z których składa się torebka.
Również w torebkach papierowych tkwi niebezpieczeństwo – są one impregnowane specjalnymi żywicami syntetycznymi rozpuszczonymi w alkoholu lub acetonie, aby były bardziej wytrzymałe. Można też znaleźć w nich dioksyny i epichlorohydrynę, która w kontakcie z wodą tworzy związek o nazwie 3-MCPD, a ten powoduje niepłodność, upośledzoną odporność, a nawet raka.
My już zrezygnowaliśmy z herbaty w torebkach – a Ty?

Torebki od herbaty, czy wiedziałeś, że mogą być niebezpieczne?

2. Miejsce drugie, to wiadomość na temat dezodorantów

Zapach ciała? Deo! Bez plastiku? Hm … trudne. Niemal wszystkie dezodoranty, nawet naturalne kosmetyki opakowane są plastik: puszki do aerozoli lub butelki z tworzywa sztucznego. Jakie byłoby najbardziej trwałe rozwiązanie dla #plastik fasting? A może już nie używasz dezodorantu?

Na warsztatach Zero-Waste można robić dezodorant na bazie sody z olejkami eterycznymi. Do tego koniecznie potrzebujesz pustego dezodorantu, najlepiej z dezodorantu, który zużyłeś. Ale zawiera on również plastik w pokrywie.

Znaleźliśmy też inne rozwiązanie: dezodorant w szkle. Pamiętajmy o węzłach chłonnych, które służą do obrony naszego ciała, warto je oszczędzić. W tradycyjnych dezodorantach składnikiem hamującym pot często jest chlorohydrat glinu, które często jest wiązany z rakiem piersi. Zdecydowanie polecamy naturalne kosmetyki!

Jak przygotować naturalny dezodorant, dowiesz się na stronie Wellnessmama

3. Miejsce trzecie, to kwiaty na Dzień Kobiet bez plastiku

#Plastikfasten trwa, a jutro Dzień Kobiet
Dlatego przypominamy, kwiaty są piękniejsze bez plastikowych kokardek i innych ozdób.
Panowie pamiętajcie, Kobiety uwielbiają dostawać kwiaty, ale bez PLASTIKU !

Kwiaty na Dzień Kobiet bez plastiku

4. Miejsce tuż za podium zajął pomysł z pieluszkami dla dzieci

Plastikowy post z niemowlętami: Czy wiesz, że dziecko zużywa średnio ponad 5000 (jednorazowych) pieluch?! 😮 💩 🤔 Czy masz doświadczenie z pieluszkami wielorazowymi? Są teraz dobrej jakości i tanie w używaniu . Współczesne pieluszki zostały zaprojektowane przez projektantów i są kolorowe! Konwencjonalne jednorazowe pieluchy mają dużą ilość plastiku i mogą powodować alergie lub podrażnienie skóry (oprócz tego, że są odpadem i kosztują). Jednorazowe pieluchy są również dostępne w wersji ekologicznej z masy celulozowej z certyfikatem FSC. A czego Ty używasz? Jakieś wskazówki?

5. Mealprep lub po polsku po prostu wstępne gotowanie

#Plasticfasten z kategorii „ Trendy w Internecie – codzienne rzeczy „ dzisiaj nasza #bez plastikowa wskazówka: Mealprep lub po polsku po prostu wstępne gotowanie 😅😺😋 Pomysł polega na tym, przez cały tydzień masz mało czasu na przygotowanie zdrowego jedzenia. Ale w weekendy dokonujesz dużych zakupów, a następnie przez 2-3 godziny gotujesz wszystkie potrawy i porcjujesz przygotowane jedzenie, następnie wyjmujesz z lodówki prawie gotowe w ciągu tygodnia. Więc nie masz pokusy, by chwycić fast food !

Facebooktwitterpinterestmail

One thought on “Post wolny od plastiku

  1. Już nigdy nie wypiję herbaty z torebki, to straszne że człowiek nie jest świadomy wszystkich niebezpieczeństw naszych czasów

Comments are closed.