Pszczoły to długowieczny gatunek owadów. Podobno żyły już w czasach dinozaurów 100-120 mln lat temu. Świadczą o tym znaleziska bursztynów z tamtych czasów z zatopionymi w nich pszczołami.
Różne gatunki pszczół żyją w dobrze zorganizowanych rodzinach liczących do kilkudziesięciu tysięcy sztuk. Najważniejszym członkiem rodziny jest matka-rodzicielka, zapładniana przez trutnie, które natychmiast potem są przepędzane z ula i giną.
Najliczniejszy trzon rodziny stanowią robotnice. Są to sprzątaczki, opiekunki jajeczek, karmicielki larw, zwiadowczynie, strażniczki, zbieraczki pyłków, producentki pszczelego wosku oraz konstruktorki woskowych plastrów do wychowywania pszczelego potomstwa.
Pszczoły, to najważniejsi, lecz nie jedyni, zapylacze. Ich dziełem jest przenoszenie pyłku z pręcików na słupek kwiatowy. Kwiaty wabią kolorem, zapachem i ofertą słodkiego nektaru. Dlatego w ogrodach kwietnych, kwitnących sadach, na kwiatowych łąkach, polach rzepakowych słychać miłe dla ucha brzęczenie pracujących owadów. Zapylanie następuje przy okazji konsumowania pyłku i nektaru prosto z kwiatu, pyłek zbierany jest do koszyczków na odnóżach owadów i niesiony do ula. Zbierany jest do karmienia małego potomstwa, gromadzenia zapasów na długie zimowe dni.
Zapylaczem jest również wiatr, niektóre zwierzęta jak np. nietoperze, kolibry – najmniejsze ptaki na świecie, a także różne owady żywiące się kwiatowym nektarem: trzmiele, chrząszcze, biedronki, ćmy, motyle, muchy i muszki.
Na bazie tekstów z książki „PSZCZOŁY” oprac. Ewa Podlesińska
Ilustacje pochodzą z książki PIOTRA SOCHY
wydanej przez poznańskie Wydawnictwo
Cieszymy się i dziękujemy, wspaniałemu rysownikowi – Panu Piotrowi Sosze, autorowi tekstów – Wojciechowi Grajkowskiemu,
oraz
Wydawnictwu „Dwie Siostry” i dobrą energię Pani Kasi Domańskiej.