PSZCZOŁY I ZAPYLANIE KWIATÓW

Ekologiczna Akcja Edukacyjna „CIEKAWI ŚWIATA”</span<

Facebooktwitterpinterestmail

Pszczoły to długowieczny gatunek owadów. Podobno żyły już w czasach dinozaurów 100-120 mln lat temu. Świadczą o tym znaleziska bursztynów z tamtych czasów z zatopionymi w nich pszczołami.

Różne gatunki pszczół żyją w dobrze zorganizowanych rodzinach liczących do kilkudziesięciu tysięcy sztuk. Najważniejszym członkiem rodziny jest matka-rodzicielka, zapładniana przez trutnie, które natychmiast potem są przepędzane z ula i giną.

Najliczniejszy trzon rodziny stanowią robotnice. Są to sprzątaczki, opiekunki jajeczek, karmicielki larw, zwiadowczynie, strażniczki, zbieraczki pyłków, producentki pszczelego wosku oraz konstruktorki woskowych plastrów do wychowywania pszczelego potomstwa.

Ilustacje pochodzą z książki PIOTRA SOCHY „PSZCZOŁY” wydanej przez poznańskie Wydawnictwo „DWIE SIOSTRY”

Pszczoły, to najważniejsi, lecz nie jedyni, zapylacze. Ich dziełem jest przenoszenie pyłku z pręcików na słupek kwiatowy. Kwiaty wabią kolorem, zapachem i ofertą słodkiego nektaru. Dlatego w ogrodach kwietnych, kwitnących sadach, na kwiatowych łąkach, polach rzepakowych słychać miłe dla ucha brzęczenie pracujących owadów. Zapylanie następuje przy okazji konsumowania pyłku i nektaru prosto z kwiatu, pyłek zbierany jest do koszyczków na odnóżach owadów i niesiony do ula. Zbierany jest do karmienia małego potomstwa, gromadzenia zapasów na długie zimowe dni.

Ilustacje pochodzą z książki PIOTRA SOCHY „PSZCZOŁY” wydanej przez poznańskie Wydawnictwo
 „DWIE SIOSTRY”

Zapylaczem jest również wiatr, niektóre zwierzęta jak np. nietoperze, kolibry – najmniejsze ptaki na świecie, a także różne owady żywiące się kwiatowym nektarem: trzmiele, chrząszcze, biedronki, ćmy, motyle, muchy i muszki.

Na bazie tekstów z książki „PSZCZOŁY” oprac. Ewa Podlesińska

 

Ilustacje pochodzą z książki PIOTRA SOCHY 

„PSZCZOŁY”

wydanej przez poznańskie Wydawnictwo

„DWIE SIOSTRY”

Cieszymy się i dziękujemy, wspaniałemu rysownikowi – Panu Piotrowi Sosze, autorowi tekstów – Wojciechowi Grajkowskiemu,

oraz

Wydawnictwu „Dwie Siostry” i dobrą energię Pani Kasi Domańskiej.

Facebooktwitterpinterestmail