Ptaki w Kokoszkach

SPACER KRAJOZNAWCZY PO DZIELNICY KOKOSZKI</span<

Facebooktwitterpinterestmail

Polski Klub Ekologiczny, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku i Stowarzyszenie Przyjaciół Dzielnicy Kokoszki zorganizowali w sobotę 14 września spacer zatytułowany „Ptaki w Kokoszkach”.

Z ornitologiem Dariuszem Ożarowskim przy pięknej pogodzie przez cztery godziny podsłuchiwaliśmy i podpatrywaliśmy ptaki.

Prowadzący spotkanie pracuje w Pomorskim Zespole Parków Krajobrazowych  – Trójmiejski Park Krajobrazowy, jako specjalista do spraw edukacji. Ponadto jest liderem Trójmiejskiej Grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (OTOP).

W spacerze po dzielnicy Kokoszki wzięło udział ponad 20 osób, w najbardziej wysuniętej na zachód dzielnicy Gdańska wędrowaliśmy przez lasy, polany i nieużytki. Każdy z uczestników miał okazję podejrzeć przez lunetę obserwacyjną ptaki takie jak: dzięcioły, kowaliki, mysikróliki, makolągwy, pustułki, myszołowa. Dodatkowo dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek na temat ptaków i przyrody otaczającej nasze miasto.

Przy okazji w ramach akcji #podnieśśmiecia#podnies5 zebraliśmy trzy worki odpadów. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za tę pracę. Dzięki Wam nasze środowisko jest teraz jeszcze piękniejsze.

Zachęcamy do obejrzenia filmików ze spaceru, na których dowiecie się o:

  1. Jak odróżnić samicę dzięcioła dużego od samca, jak brzmi głos terytorialny kowalika – Video 1
  1. Czym są czarne plamy na liściach klonu – smołowatość plamista – grzyb  – Video 2
  1. Jak odróżnić dąb szypułkowy od bezszypułkowego – Video 3
  1. Jak wygląda nawłoć i czym się charakteryzuje – Video 4

Dziękujemy Pani Ewie Kowalskiej za nagranie filmików.

Kilka wspomnień ze spaceru na fotografiach:

ptaki w kokoszkach 1 ptaki w kokoszkach 2 ptaki w kokoszkach 3 ptaki w kokoszkach 4 ptaki w kokoszkach 5 ptaki w kokoszkach 6 ptaki w kokoszkach 7 ptaki w kokoszkach 8 ptaki w kokoszkach 9 ptaki w kokoszkach 11 ptaki w kokoszkach 12 ptaki w kokoszkach 13 ptaki w kokoszkach 14 ptaki w kokoszkach10 ptaki w kokoszkach15
<
>

A tak wyglądała ulotka zachęcająca do udziału w spacerze krajoznawczym:

 

Projekt „Deszcz to wiele kropel – codzienne działania na rzecz ochrony bioróżnorodności i zapobiegania skutkom zmian klimatu” jest realizowany przez Polski Klub Ekologiczny Okręg Pomorski dzięki dofinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Facebooktwitterpinterestmail