W niedzielę 14 października braliśmy udział w imprezie rodzinnej zorganizowanej na Wyspie Sobieszewskiej. Uczestniczyliśmy w zabawach sportowych, w grze w piłkę, w strzelaniu z łuku. Podziwialiśmy uroki Wyspy wędrując z całą grupą przez las, przez Górę Mew i Górę Orlą, a potem – boso po plaży zatłoczonej jak latem z powodu niezwykle ciepłego października. Ognisko rozpaliliśmy w pobliżu niewielkiego budynku Urzędu Morskiego na Wyspie. Chrupiąc ciasteczka z ziarnami i pijąc niezwykle smaczną kawę, dyskutowaliśmy, na temat piękna Morza Bałtyckiego i nadbałtyckiej przyrody. A potem o zmianach klimatu i wpływie człowieka na efekt cieplarniany
Zbyt wysoki i szybki wzrost temperatury Ziemi może powodować katastrofalne skutki i zagrażać różnym formom życia na całej planecie. Obserwowane jest już nasilanie się niszczących wichur, opadów, podtopień, upałów i pojawianie się nowych nieznanych dotąd chorób. Ocieplenie klimatu jest poważnym zagrożeniem również dla wybrzeży Bałtyku, a nawet dla samego Gdańska. Nie sposób sobie teraz wyobrazić, że gdy powierzchnia morza podniesie się o 1 m – wówczas Półwysep Helski zmieni się w wyspę, a zabytkowa zabudowa Dolnego Miasta zostanie poważnie podtopiona…a jaki los czeka Wyspę Sobieszewską? Więc czas najwyższy myśleć o tym, co każdy z nas może zrobić, żeby spowolnić zmiany klimatyczne.


Na spotkanie przyszliśmy wyposażeni w materiały. Rozdawaliśmy ulotki, treść petycji do Premiera. Prosiliśmy i nadal prosimy wszystkich o podpisywanie petycji.
Podpisz petycję do premiera: https://naszademokracja.pl/petitions/nie-dla-klimatycznej-katastrofy |
Szczególne wyrazy uznania dla Marka Gołaszewskiego – radnego gdańskiej dzielnicy Wyspa Sobieszewska – autora i realizatora cyklicznego programu Rodzinny Spacer „Rajd”.
Ewa Podlesińska- koordynator projektu PKE-OWP WebBaltica
