Close plastic tap – Plastic does not belong to environment!

Podsumowanie seminarium podczas

10. dorocznego forum strategii UE dla regionu Morza Bałtyckiego 2019</span<

Facebooktwitterpinterestmail

Polski Klub Ekologiczny – Okręg Wschodnio-Pomorski zorganizował seminarium pt. Close plastic tap – Plastic does not belong to environment!  na 10. dorocznym forum strategii UE dla regionu Morza Bałtyckiego 2019.

Co roku do mórz UE, w tym do Morza Bałtyckiego, odprowadzane są miliony ton plastiku. Zmniejszenie tego ładunku jest możliwe zarówno dzięki regulacjom UE i rządów krajowych, dobrowolnym działaniom ze strony przemysłu, ale również poprzez zmianę naszego własnego zachowania. Podczas seminarium zastanawialiśmy się, co należy zrobić, aby zamknąć „kran z plastikiem” ?

Ścieżka gospodarki o obiegu zamkniętym w UE zakłada większe wykorzystanie materiałów pochodzących z recyklingu do produkcji nowych produktów. Tworzywa sztuczne nie powinny być już uważane za odpady, ale za cenne zasoby, jednak ostatecznym rozwiązaniem byłoby zastąpienie tworzyw sztucznych innymi materiałami w produkcji wszędzie tam, gdzie to możliwe. Podczas seminarium zostały omówione przykłady dobrych praktyk mających na celu zmniejszenie wykorzystania tworzyw sztucznych w produkcji, konsumpcji i wytwarzaniu odpadów, a także działania mające na celu podniesienie świadomości społecznej na temat obiegu tworzyw sztucznych w społeczeństwie. Omówione zostały możliwe sposoby zmniejszenia zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi, które mogłyby zostać wdrożone na poziomie krajowym, gminnym i osobistym.

Gospodarka o obiegu zamkniętym to zmiana stanu świadomości w kierunku zaakceptowania koncepcji Zero Waste (Zero Odpadów), zapewniającej rozwiązania problemów związanych z antropopresją. Problem odpadów z tworzyw sztucznych został przedstawiony przez ekspertów z różnych branż: chemika, ekologa, władze samorządowe i przedsiębiorcę.

Zachęcamy do pobrania prezentacji panelistów:

Pobierz “1.-Micro-and-Macroplastics-the-Sources-and-Threats.pdf”

1.-Micro-and-Macroplastics-the-Sources-and-Threats.pdf – Pobrano 369 razy – 3,74 MB

Pobierz “2.-Waste-Framework-Directive-Single-Use-Plastic-next-steps-.pdf”

2.-Waste-Framework-Directive-Single-Use-Plastic-next-steps-.pdf – Pobrano 448 razy – 7,33 MB

Pobierz “3.-HELCOM-framework-to-prevent-plastics-input-to-the-sea.mp4”

3.-HELCOM-framework-to-prevent-plastics-input-to-the-sea.mp4 – Pobrano 532 razy – 194,91 MB

Pobierz “4.-CCB-actions-to-stop-plastic-pollution.pdf”

4.-CCB-actions-to-stop-plastic-pollution.pdf – Pobrano 431 razy – 1,88 MB

Pobierz “5.-Gdańsk-less-plastic-city.pdf”

5.-Gdańsk-less-plastic-city.pdf – Pobrano 420 razy – 4,77 MB

Pobierz “6.FanpLESStic-sea-project-.pdf”

6.FanpLESStic-sea-project-.pdf – Pobrano 398 razy – 2,30 MB

 

Podczas seminarium prezentowaliśmy plakaty na temat plastiku:

Na seminarium została zaprezentowana wystawa plakatów wyjaśniających problem plastiku jednorazowego użycia / wykonanie Paulina Kiran
Na seminarium została zaprezentowana wystawa plakatów wyjaśniających problem plastiku jednorazowego użycia / wykonanie Agnieszka Fiszka Borzyszkowska

 

 

Facebooktwitterpinterestmail