Drugi Tydzień Kampanii #Plastikfasten już za nami. Czas przyjrzeć się temu, jak Ci poszło. Na pewno zauważyłeś, jak ważną rolę odgrywają plastiki w życiu codziennym, zaczynasz robić zakupy bardziej rozsądnie. Oto spis pomysłów, jakie promowaliśmy w ubiegłym tygodniu.
Wtorek – chusteczki do nosa
Potrzebujesz chusteczki do nosa ? Z #Plastikfasten powracamy do czegoś staroświeckiego, ale często bardzo ładnego – chusteczki z tkaniny. Możesz je łatwo zrobić z resztek tkaniny. Po użyciu wrzucasz do pralki. Nawiasem mówiąc, kolorowe serwetki są również świetne jako serwetki stołowe (i ładniej wyglądają przy zastawie).
Nie zawierająca plastiku alternatywa torby z tkaniny z bambusem. Smooth Panda produkuje chusteczki wykonane z włókien bambusa, które są dostarczane w pudełku bez plastiku.
Kolejna dobra wskazówka, którą znaleźliśmy u Claudii (@ nowaste1302) na Instagramie. Robi ona mokre chusteczki podróżne, gotuje wodę, dodaje łyżeczkę oleju kokosowego lub migdałowego i umieszcza w odpowiednim pudełku. Trzyma się przez trzy dni i są świetne dla skóry dziecka.
Poniedziałek – mlekomaty
Dowiedziałeś się gdzie możesz kupić świeże, niepasteryzowane mleko od rolnika. A przy okazji już wiesz jak uniknąć kolejnego wyrzuconego na śmieci kartonika albo butelki po mleku. Poszukaj mlekomatów w najbliższej okolicy!
Niedziela – torba na zakupy
#Plastikfasten na stronie #EkoAgora.pl- nie może zabraknąć krytyki plastikowej torby.
W stanie Hesse, a dokładniej na Berger Strasse, znajduje się świetny wynalazek: stacja torebkowa, w której każdy, kto zapomniał o torbie na zakupy, może pobrać torbę wielokrotnego użytku. Świetny pomysł!
Ciekawostka: W porównaniu z plastikową torebką, papierowa torba musi być ponownie użyta co najmniej 3 razy, co najmniej 30 razy – worek bawełniany, aby wyrównać zużycie zasobów w produkcji. Poza tym tworzywo sztuczne trafia do środowiska i pozostaje tam przez około 800 (!) lat, dopóki nie rozpadnie się, podczas gdy substancje organiczne wchodzą w cykl szybciej i bez żadnych szkód dla środowiska.
Sobota – worki na śmieci
Worki na śmieci bez plastiku … to jest miejsce, w którym zaczynamy się zastanawiać. Blogerce Bea Johnson udaje się praktycznie nie wytwarzać odpadów poprzez zapobieganie ich powstawaniu, ponowne użycie, kompostowanie i recykling. Śmieci ich rodziny z jednego roku mieszczą się w jednym słoiku!
Nadal potrzebujemy worka na śmieci i zastanówmy się, jakie alternatywy istnieją. Niektóre blogi polecają nam torbę ze złożonego papieru gazetowego. Jest to mniej wygodne w przypadku mokrych śmieci. Inni używają tylko nadających się do kompostowania worków na bioodpady. Częściowo one oszczędzają zasoby, ale kiedy trafiają do odpadów resztkowych, ostatecznie są spalane. Jeszcze inni nie używają worka na śmieci i myją pojemniki gorącą wodą.
Dla nas najbardziej praktyczna wskazówka na razie: ponowne wykorzystujmy plastikowe opakowania jako worki na śmieci, np. opakowania po papierze toaletowym.
Czy masz jeszcze jakieś pomysły?
Piątek – jogurty
Sprzedane opakowania danio w miesiącu stworzyłyby drogę z Warszawy do Barcelony, ciekawe co ile minut byłaby okrążona Kula Ziemska gdybyśmy zsumowali wszystkie opakowania po jogurtach i serkach 😱
Samodzielne przygotowanie jogurtu jest banalnie proste !!!
Czwartek – śniadanie bez plastiku
To nie jest łatwe. Mleko krowie można kupić w szkle, ale mleko roślinne? albo jogurty ?
Może znacie takie miejsca? Takich producentów?
Poza tym nie zawsze bardziej ekologiczny jest transport produktów w szkle niż w opakowaniach plastikowych – szkło waży więcej niż plastik i może powodować większą emisję dwutlenku węgla w przypadku porównania całego obiegu plastiku i szkła. Jedno z badań wskazuje, że szkło jest wskazane tylko w odległości poniżej 400 km.
Środa – Pozytywnie zakręceni
Kolejny Dzień Kampani #PlastikFasten , dzisiaj promujemy zbieranie plastikowych zakrętek stosowanych w opakowaniach produktów spożywczych i chemii gospodarczej. Segregując swoje śmieci pomagasz zamienić swoje odpady w cenne surowce.
Te worki na śmieci to lekka przesada, sąsiadka by mnie wyśmiała