30 listopada PKE OWP oficjalnie zainaugurował cykl seminariów, I Bałtyckim Interdyscyplinarnym Seminarium Edukacyjnym projektu WebBaltica „Bałtyk – Morze Tematów”. W gościnnych progach gdańskiego Hevelianum pojawiło się grono osób zainteresowanych problematyką Morza Bałtyckiego.
Ciekawym elementem konferencji było krótkie wirtualne zwiedzanie terenu Hevelianum, które poprowadził dyrektor Paweł Golak, przedstawiając ofertę edukacyjną tej jednostki.
Po podziękowaniach i wręczeniu dyplomów zaangażowanym od początku realizacji projektu WebBaltica wolontariuszom, przyszedł czas na wykłady.
Prezes PKE OWP – dr arch. Tomasz Rozwadowski przedstawił genezę powstania projektu. To z jednej strony lata doświadczeń edukacyjnych członków Klubu, a z drugiej zapotrzebowanie na konkretną wiedzę o powstaniu Bałtyku, zachodzących zmianach, naszym wpływie na nie i możliwościach poprawy jego dobrostanu. Ponieważ w ramach projektu odbędą się trzy seminaria to realizatorzy projektu zaplanowali je tak, aby tworzyły spójną całość wzajemnie się uzupełniając i nakreślając złożone zagadnienia dotyczące Bałtyku. W związku z tym pojawił się bardzo ciekawy i wiele wyjaśniający wykład prof. Szymona Uścinowicza „Jak powstał Bałtyk”. Budując obraz dzisiejszego Morza nie można nie spojrzeć na nie okiem przyrodnika i oceanografa co świetnie uczynił prof. dr hab. Jan Marcin Węsławski podczas swojego wystąpienia pt. „Specyfika Bałtyku, fauna i flora w morzu i na styku z lądem”. Ewa Podlesińska oraz politolog dr Barbara Kijewska przedstawiły dotychczasowe działania zrealizowane przez Polski Klub Ekologiczny w ramach projektu Webbaltica.
W ten sposób otworzyliśmy ciekawą i ożywioną dyskusję moderowaną przez Jadwigę Kopeć, w której głos zabrali mi.in. edukator Grażyna Niedoszytko z Akwarium Gdyńskiego, ichtiolog dr Michał Skóra ze Stacji Morskiej na Helu, profesorowie chemicy z Politechniki Gdańskiej, Danuta Kozak z Fundacji Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego, przedstawiciele Trójmiejskich Organizacji Pozarządowych.
Uczestnicy skupili się na problemach Morza Bałtyckiego, omawiali jaki przekaz powinien docierać do społeczeństwa, aby uświadomić każdego o jego wpływie na środowisko. Grażyna Niedoszytko z Akwarium Gdyńskiego podsumowała: „Komunikaty wychodzące od specjalistów nie powinny zawierać wyłącznie negatywnych wiadomości. Społeczeństwo jest teraz bombardowane i przeciążone informacjami wzbudzającymi wyłącznie niepokój. W związku z powyższym taki przekaz nie sprawi, że ludzie poczują potrzebę zmiany swoich zachowań. Ponadto wiadomości, które dostarczamy społeczeństwu powinny składać się z 3 części:
- rzetelnej informacji przekazanej zrozumiałym językiem dla przeciętnego człowieka;
- wytłumaczenia tego jaki to ma wpływ na życie ludzi-dlaczego jest to problem istotny;
- wskazówek co każdy z nas może zrobić by zaistniałą sytuację zmienić”.
Ciąg dalszy rozważania zagadnień bałtyckich na początku przyszłego roku. Mamy nadzieję, że staną się przyczynkiem do poważnej dyskusji i przede wszystkim działań aby Bałtyk miał się dobrze.
Projekt pn. „WebBaltica – Inkubator działań na rzecz upowszechniania wiedzy o Morzu Bałtyckim”, jest realizowany przez Polski Klub Ekologiczny – Okręg Wschodnio-Pomorski dzięki dofinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku