Galeria zdjęć z montażu tablic edukacyjnych w ramach projektu „Survival Natury”
Prezentujemy galerię zdjęć dokumentujących montaż tablic edukacyjnych, które powstały w ramach projektu „Survival Natury – Ochrona różnorodności biologicznej Pasa Nadmorskiego”.
Nowe tablice wzbogacą przestrzeń Parku Reagana i Wyspy Stogi, dostarczając cennych informacji o lokalnej przyrodzie. Każda z nich porusza inny aspekt ekosystemu:
📍 „Przyroda Wyspy Stogi” – ukaz
V i VI warsztaty przyrodnicze odbyły się 22.10.2024 w Choczewie w bibliotece Gminnego Ośrodka Kultury. Przygotowaliśmy dla mieszkańców gminy dwa warsztaty:
Warsztat o drzewach, prowadzony przez dr Michała Bulińskiego adresowany był do klas VI szkoły podstawowej. Młodzież z zainteresowaniem przysłuchiwała się ciekawym informacjom.
Drugi warsztat, prowadzony przez inż Marcina Wilgę mówiący o owadach i grzybach zaprezentowaliśmy seniorom, żywo...
Dnia 23 października, PKE OP zorganizowało debatę „Skarby Przyrody Pasa Nadmorskiego” , która była jednym z kluczowych działań projektu „Survival Natury – ochrona różnorodności biologicznej Pasa Nadmorskiego” dofinansowanego przez WFOŚiGW w Gdańsku. Dzięki uprzejmości naszego Partnera, Hevelianum debatowaliśmy w salach pięknego Domu Zdrojowego w Brzeźnie.
Ciepłą atmosferę spotkania podgrzali mili i pełni zaangażowania uczestnicy. W grupach, a potem wspó
Terenowe warsztaty mykologiczne w Parku Reagana odbyły się 12 października 2024 roku o godzinie 10:00. Spacer przyrodniczy poprowadzili Mirosław Wantoch-Rekowski z Polskiego Klubu Mykologicznego oraz Marcin Stanisław Wilga z Fundacji Fidelis Siluas. W malowniczej scenerii Parku Reagana w Gdańsku uczestnicy mieli okazję odkrywać bogactwo grzybów i innych organizmów związanych z ekosystemem leśnym Pasa Nadmorskiego.
Podczas warsztatów uczestnicy nauczyli
Wyjątkowe warsztaty przyrodnicze organizowane przez Polski Klub Ekologiczny Okręg Pomorski odbyły się 20 września 2024 roku o godzinie 9:00. Pod okiem entomologa Sławomira Zielińskiego uczestnicy mieli okazję odkryć fascynujący świat owadów i dowiedzieć się, jak ważną rolę odgrywają w naszym ekosystemie.
W trakcie warsztatów uczestnicy korzystali ze specjalistycznego sprzętu do odławiania owadów i aktywnie angażowali się w eksplorację przyrody. Sław...
Użytek ekologiczny – Leśne Bagno w Gdańsku Stogach. Wniosek o powołanie użytku ekologicznego.
Polski Klub Ekologiczny Okręg Pomorski wnioskuje o utworzenie użytku ekologicznego obejmującego część geodezyjnej działki 16 obręb 0273, wydzielenie leśne 123 a i b, położonego na pd-wsch od Pustego Stawu w dzielnicy Gdańsk-Stogi.
Rys.1 Granice wnioskowanego użytku ekologicznego w Gdańsk Stogi
Inwentaryzacja przyrodnicza wykonana w 2023/24 roku, przez ekspertów
W oparciu o doświadczenia płynące z realizacji wcześniejszych projektów PKE OP planuje kompleksową i modelową współpracę ze społecznościami lokalnymi na rzecz edukacji ekologicznej i praktycznej dbałości o lokalną przyrodę rejonów Południowego Bałtyku. Wokół zadań projektu skupiani są specjaliści oraz różne grupy wiekowe mieszkańców, tak aby uzyskać kompleksowy efekt chronienia lokalnej bioróżnorodności, siedlisk przyrodniczych i krajobrazów typowych dla w
Opracowanie przygotowano w ramach projektu „Wizje, innowacje i inicjatywy młodzieży bałtyckiej na rzecz Zielonego Ładu w lokalnych społecznościach” realizowanego przez PKE Okręg Pomorski współfinansowanego z Project Support Facility (PSF) Rady Państw Morza Bałtyckiego (CBSS).
Zgodnie z założeniami projektu podstawą zaangażowania młodych ludzi w podejmowaniu inicjatyw i innowacji w swoim środowisku lokalnym zgodnych ze strategią Europejskiego Zielonego Ł...
Tereny miast cechuje znaczne ograniczenie przestrzenne i jakościowe elementów środowiska przyrodniczego, jakie funkcjonowało na nich przed urbanizacją. W przypadku starszych miast, w jego centrach mieszkalno-usługowych oraz na terenach przemysłowych, naturalne ekosystemy i ich składniki bywają całkowicie wyeliminowane. Każdy fragment przestrzeni miasta, z zachowanymi biocenozami, nawiązującymi do typowych dla danego terenu, jest szczególnie cenny. Dalsze i...
Polski Klub Ekologiczny Okręg Pomorski zbliża się do końca realizowanego od czerwca 2023 r. projektu „Survival Natury – sztuka przetrwania między przemysłem a człowiekiem” w ramach grantu lokalnego Busole 2023 finansowanego przez Baltic Hub. Podczas inwentaryzacji przyrody od Westerplatte poprzez Stogi, Górki Zachodnie do Wisły Śmiałej specjaliści znaleźli ogromne bogactwo ptaków, roślin, grzybów i owadów. Okazuje się, że w survivalu Natura jest mocna.
...