Pozytywnie zakręceni?

Daj się wkręcić w pomaganie naturze</span<

Facebooktwitterpinterestmail

Zamykać obieg w gospodarce odpadami możemy sami nie czekając na rozwiązania w systemie prawnym, nie czekając na decyzje na szczeblu krajowym. Minimalizowanie uciążliwości dla środowiska może  stać się rodzinną zabawą z naszymi pociechami. Początkiem  niech będzie np. zbieranie  plastikowych zakrętek stosowanych w opakowaniach produktów spożywczych  i chemii gospodarczej.

Kolorowe, w różnych kształtach i wielkościach po nadaniu im  punktacji mogą stać się wdzięcznym przedmiotem  rodzinnego „polowania”. Nagrody dla zwycięzców tygodniowej rundy uczynią z pomagania środowisku pasjonujący rodzinny pojedynek i doskonałą głęboko edukacyjną zabawę.

A całkiem poważnie zbieranie ma sens bo:

  • Kilogram nakrętek to “tylko” 80gr, ale istotne jest to, co robimy dla innych –  nie tylko o pieniądze w całej akcji chodzi. Ważne jest, że pomagamy innym ludziom…
  • Pieniądze uzyskane dzięki zbieraniu nakrętek przeznaczane są na zakup sprzętu rehabilitacyjnego dla niepełnosprawnych dzieci. (Koszt jednego wózka to równowartość ok. 6 ton nakrętek.)
  • Pomagamy też przyrodzie – zebrane nakrętki przerabia się na surowiec wtórny (plastikowy granulat). Producent może przetworzyć go na nowe nakrętki, opakowania czy obudowy komputerów…
  • Istotne jest również, że cenny surowiec nie trafi na wysypisko aby zalegać tam setki lat, a my uczymy się nawyku segregacji śmieci, a także pracy społecznej…
  • Pomagamy też miastu – butelki pozbawione nakrętek można łatwo zgniatać, dzięki czemu zmniejsza się ich objętość. Pozwala to zredukować koszty ich transportu i składowania…

 

Szczegóły dotyczące punktów odbioru zebranych nakrętek znajdziesz tu: www.zakretki.info

 

Czy wiesz że:

 – Gospodarka cyrkularna  inaczej gospodarka obiegu zamkniętego [ang. circular economy]   to regeneracyjny system gospodarczy, w którym minimalizuje się zużycie surowców i wielkość odpadów oraz emisję i utraty energii poprzez tworzenie zamkniętej pętli procesów, w których odpady z jednych procesów są wykorzystywane jako surowce dla innych, co maksymalnie zmniejsza ilość odpadów produkcyjnych. Model taki jest przeciwieństwem gospodarki liniowej, bazującej na ciągłym wzroście i powiększającym się zużyciu surowców oraz wolumenu odpadów.

– Przyroda nie zna  pojęcia odpadku.  Pojęcie to „wymyślił” człowiek. Rozwój  cywilizacyjny  sprawił że produkujemy  ogromną ilość śmieci – i jest ich coraz więcej – obecnie na mieszkańca Polski  przypada średnio 283 kg odpadków komunalnych rocznie i ilość ta podwoiła się w ciągu ostatnich  20 lat.

– Gdyby uwzględnić wszystkie odpady (z wyjątkiem głównych mineralnych) to na mieszkańca Europy (UE-28) przypada średnio 1,8 tony rocznie (min. Chorwacja – 723 kg / max. Estonia – 9,5 tony)

– Doktryna zrównoważonego rozwoju mówi  nowym językiem – śmieci to surowce tylko źle zlokalizowane. Segregując  swoje śmieci pomagasz  zamienić swoje odpadki  w cenne surowce.

– Jedna z amerykańskich rodzin  (czteroosobowa) może pochwalić się wynikiem  jednego kilograma śmieci wyprodukowanych w ciągu roku….

Facebooktwitterpinterestmail

One thought on “Pozytywnie zakręceni?

  1. Super, w ten sposób każdy może pomóc, szkoda, tylko że te nakrętki są takie tanie, co to jest 80 gr, za to nawet jednego batonika nie kupisz

Comments are closed.