Firmy z całego łańcucha tworzyw sztucznych zobowiązały się wydać ponad miliard dolarów na zmniejszenie ilości odpadów z tworzyw sztucznych poprzez ulepszenie systemów gospodarki odpadami i oczyszczanie istniejących zanieczyszczeń.
Sojusz na rzecz likwidacji odpadów tworzyw sztucznych skoncentruje swoje znaczne zasoby na rozwój infrastruktury zbierania odpadów, wprowadzaniu innowacji w zakresie recyklingu i projektowania produktów, edukowaniu konsumentów o odpadach oraz oczyszczaniu środowiska z plastiku.
Członkami założycielami są producenci żywic i chemikaliów, firmy produkujące dobra konsumpcyjne, odbiorcy odpadów i inni. Wśród nich znajdziemy: Berry Global, Chevron, Dow, ExxonMobil, LyondellBasell, Procter & Gamble, Shell, Suez, Total, Veolia i inne.
Grupa zobowiązała się przeznaczyć co najmniej 1 miliard USD, a celem jest zainwestowanie 1,5 miliarda USD w ciągu najbliższych pięciu lat.
Projekt został oficjalnie ogłoszony 16 stycznia w audycji na żywo z Londynu. Kluczowym elementem grupy jest współpraca – wyjaśnił Bob Patel, dyrektor generalny LyondellBasell, globalnego producenta tworzyw sztucznych.
“Gdybyśmy sami to zrobili, nie moglibyśmy mieć wpływu, jaki możemy obecnie osiągnąć dzięki temu sojuszowi i być w stanie ustalić priorytety tam, gdzie wpływ może być największy” – powiedział Bob Patel.
Podejście oparte na współpracy
Projekt obejmie badanie nowych technologii w celu poprawy gospodarki odpadami. CEO Dow Chemical Co. Jim Fitterling zauważył, że jest to dziedzina, w której branża może być bardzo pomocna, ponieważ firmy tworzą budżety na badania i możliwość zwiększenia skali projektów.
“Możemy to zrobić niezależnie, jako 30 niezależnych firm lub możemy zrobić to wspólnie i naprawdę skupić wysiłek i przyspieszyć działanie, a wszyscy wykorzystują go na całym świecie” – powiedział.
Peter Bakker, dyrektor generalny Światowej Rady Biznesu ds. Zrównoważonego Rozwoju, określił nowy sojusz jako “bezprecedensowy”. Projekt był dyskutowany rok temu na spotkaniu w Montrealu. Tam zainteresowane strony przewidywały ramy, w których firmy mogłyby współpracować w celu opracowania rozwiązań dla odpadów z tworzyw sztucznych – powiedział Bakker.
“Ma bezprecedensowy rozmiar, zakres, pozycje w sektorze i zasięg geograficzny” – powiedział.
Laurent Auguste, wiceprezes wykonawczy w firmie Veolia, zajmującej się gospodarką odpadami i zakładami użyteczności publicznej dodał, że sojusz to nie tylko “wzniosłe zobowiązania”, po których nastąpi powrót do normalności. Zamiast tego powiedział, że grupa skoncentruje się na prawdziwych projektach wykorzystujących umiejętności, które każda firma wniosła do stołu narad w inżynierii, projektowaniu materiałów, optymalizacji zasobów i gospodarowaniu odpadami.
Chociaż projekt reprezentuje szeroką koalicję interesariuszy z branży tworzyw sztucznych, został skrytykowany przez grupy środowiskowe. Organizacja zajmująca się aktywizmem ekologicznym “Break Free From Plastic” opublikowała oświadczenie jeszcze przed oficjalnym ogłoszeniem sojuszu, opisując ich wysiłki, jako takie które są dla firm sposobem ”na zachowanie ich zdolności do produkcji tanich jednorazowych tworzyw sztucznych”. Wystąpienie to zawierało pogląd Greenpeace, Global Alliance for Incineration Alternatives (GAIA), UPSTREAM i innych.
Cele
Grupa początkowo skupi się na pięciu krajach Azji Południowo-Wschodniej z których pochodzi, jak szacuje się, że około 60% morskich odpadów z tworzyw sztucznych. Auguste wyjaśnił, że wiele krajów w regionie odnotowało szybko rozwijające się gospodarki i rosnącą klasę średnią, z których wszystkie zmieniły wzorce konsumpcji.
“Jednocześnie brakowało inwestycji w infrastrukturę gospodarki odpadami” – powiedział Auguste.
Prace projektu w Azji Południowo-Wschodniej będą się opierać na pracach Circulate Capital, projektu Closed Loop Partners i Ocean Conservancy. Circulate Capital zapewnia środki finansowe dla przedsiębiorców do rozwijania zbiórki, przetwarzania i innych rozwiązań infrastrukturalnych w Azji Południowo-Wschodniej. Organizacja będzie nadal działać jako inkubator przedsiębiorczości, ponieważ współpracuje z sojuszem, wyjaśnił podczas dyskusji przy okrągłym stole dyrektor generalny, Rob Kaplan.
Sojusz będzie miał cztery kluczowe obszary nacisku. Pierwsza na liście to rozwój infrastruktury, przede wszystkim budowa systemów gospodarki odpadami. “Musimy zebrać odpady u źródła, gdzie one powstają”- powiedział Patel.
Drugi filar obejmuje wspieranie innowacji w zakresie recyklingu i ponownego wykorzystania, a także opracowywanie opakowań z tworzyw sztucznych, które łatwiej nadają się do recyklingu.
Również edukacja i zaangażowanie dla społeczeństwa będą przedmiotem szczególnej uwagi. “Musimy uświadomić konsumentom, w jaki sposób zbierane są odpady z tworzyw sztucznych itd., a także rządom, w jaki sposób można wprowadzić systemy zbiórki” – powiedział Patel.
“Wreszcie, sojusz będzie obejmować wysiłki zmierzające do oczyszczenia środowiska z istniejących odpadów z tworzyw sztucznych. Musimy poruszać się na wszystkich czterech frontach. To nie tylko jednym, ale na wszystkich czterech w tym samym czasie” – powiedział Patel.
Prace w toku
Sojusz już rozpoczął prace nad konkretnymi projektami. Jedną z organizacji partnerskich jest firma Renewlogy zajmująca się pirolizą i projektem Odnowienie Oceanów ukierunkowanym na tworzywa sztuczne w oceanach.
Odnowienie Oceanów koncentruje się na zbieraniu, konwersji i rekompensacie dla osób zbierających odpady w regionie Ganges River w Indiach, wyjaśnił Priyanka Bakaya, CEO Renewlogy i Odnowienia Oceanów. Projekt wykorzystuje system “bio-fence” do przechwytywania plastiku, gdy spływa po rzece, a także obejmuje instalowanie zwrotnych automatów sprzedających w celu wychwytywania odpadów z tworzyw sztucznych na lądzie.
Zebrany materiał jest przetwarzany przy użyciu technologii pirolizy firmy Renewlogy. Kiedy otrzymywane paliwo jest sprzedawane, osoby zbierające odpady otrzymują rekompensatę z tych wpływów.
Odnów Oceany to jedna z pierwszych współpracy, nad którą pracuje sojusz. Fitterling powiedział, że projekt wyróżnia się dużym potencjałem, a jego wyniki będą mogły być wdrożone w innych częściach świata.
Opublikowano w dniu 22 stycznia 2019 r
przez Colina Stauba
tłumaczenie i opracowanie:
Maria Weber
