W ubiegłym roku Instytut Polimerów, Kompozytów i Biomateriałów Włoskiej Krajowej Rady ds. Badań (IPCB-CNR) i Holenderska Fundacja Zupy Z Tworzywa Sztucznego (Plastic Soup Foundation) przetestowała syntetyczne ubrania czterech globalnych marek modowych. Wyniki zostały przedstawione podczas ISPO w Monachium w poniedziałek, 4 lutego. Wyniki z przeprowadzonych testów są następujące:
Bluzka z Zary – wykonana w 100% z poliestru z przodu oraz mieszanki bawełny i modalu na plecach – straciła tyle włókien w praniu, że zaczęła “rozpadać się” po zaledwie kilku praniach. Straciła średnio 307,6 mg włókien na kg prania. Maria Westerbos, dyrektor i założycielka Plastic Soup Foundation, stwierdza: “To się nazywa fast fashion. Niknie na twoich oczach”.
Testowane koszulki Adidas i Nike są wykonane ze 100% poliestru i tracą bardzo podobny procent włókien podczas jednego prania: odpowiednio 124,05 mg / kg i 125 mg / kg.
Testowana bluzka H & M zawierała 65% poliestru z recyklingu. Utrata włókien z tej bluzki była nadal wysoka, ale, co zaskakujące, bluzka zachowywała się lepiej niż inne marki, tracąc średnio 48,6 mg na kg prania.
Metoda zastosowana do określenia ilości utraconych włókien była podobna do tej zastosowanej na Uniwersytecie w Plymouth w 2016 r. Oba instytuty zważyły filtry przed i po filtracji, aby ocenić wagę uwolnionych mikrowłókien . Główna różnica między nimi polega na tym, że IPCB-CNR używał trzech filtrów i prał całą odzież, podczas gdy Uniwersytet w Plymouth używał jednego filtra i prał małe kawałki tkanin. Niemniej jednak wyniki obu projektów badawczych są porównywalne.
Dalsze szczegóły: IPCB-CNR prała odzież dwa razy, stosując tę samą metodologię dla wszystkich testów:
- pralka firmy Bosch
- ładunek prania 2-2,5 kg
- program dla syntetycznych ubrań w temperaturze 40ºC i 1200 rpm
- z użyciem płynnego detergentu
- ścieki przefiltrowano przez trzy filtry o rozmiarze oczek 400, 60 i 20 mikronów; ten ostatni filtr zawierał otwory dwa razy mniejsze niż ludzki włos.
Maria Westerbos: “IPCB-CNR napisała artykuł naukowy na temat przeprowadzonych testów .Po recenzowaniu zostanie opublikowany. Chociaż wynik jest bardzo niepokojący i trzy z czterech marek modowych działają “źle”, nie możemy ich w pełni porównać. Wszystko zależy od tego, jaka tkanina została użyta i od tego, jak wykonana jest przędza: jaka (kombinacja) materiałów, ale także, czy włókna są długie lub krótkie, czy też przędza jest tkana lub dziana. Potrzebujemy standardu, aby móc porównać włóczkę, ale żadna marka odzieżowa na świecie nie jest gotowa się poświęcić.”
Rozwiązania wzdłuż łańcucha wartości
Inną ważną kwestią jest to, że zwykłe pralki nie są w stanie odfiltrować mikrowłókien uwalnianych podczas procesu prania. Z tego powodu Plastic Soup Foundation wspiera innowacyjny (dodatkowy, ale również wewnętrzny) filtr stworzony przez słoweńską firmę start-up Planet Care. W praniu dwóch z czterech ubrań, które zostały przetestowane przez IPCB-CNR, również wykorzystano ten filtr do pielęgnacji , a wyniki były znakomite: do 80% włókien zostało złapanych przed przedostaniem się do ścieków. Westerbos: “T-shirty Nike i Adidas zostały jeszcze raz wyprane w celu przetestowania filtra, z pozytywnym wynikiem. Mimo że to rozwiązanie jest na krańcu procesu, jest to przynajmniej działające rozwiązanie. Radzę producentom pralek wdrożyć to jak najpilniej w ich pralkach. ”
Poza filtrem jest jeszcze inne rozwiązanie, które wydaje się niezwykle obiecujące. W ramach badania Mermaids Life + (2014-2018) firma IPCB-CNR opracowała powłokę pektynową, którą można dodać do przędzy i która może potencjalnie zapobiec uwalnianiu ponad 80% mikrowłókien. W chwili obecnej dalsze badania finansowane są przez producenta przędzy Sympatex Technologies.
Sympatex poprosił również IPCB-CNR o przetestowanie utraty włókien z funkcjonalnych tekstyliów, stosowanych w odzieży wierzchniej. Wstępne wyniki tych testów zostały również zaprezentowane podczas konferencji prasowej podczas targów ISPO 2019 w Monachium 4 lutego.
Sympatex, Plastic Soup Foundation, IPCB-CNR, Plastic Leak Project, Planet Care i Ruby Moon współpracują ze sobą, aby odkryć i znaleźć rozwiązania w zakresie uwalniania mikrowłókien z syntetycznych ubrań.
Informacje ogólne:
Ubrania syntetyczne stanowią zagrożenie dla zwierząt i ludzi
Fundacja Plastic Soup Foundation jest bardzo niezadowolona z wyników testów prania i nalega, aby marki wzięły na siebie odpowiedzialność i sprawiły, że materiały bardziej będą odpowiadały zasadzie zrównoważonego produktu, nie tylko w fazie produkcji, ale także podczas noszenia. Akryl, poliester, nylon i inne materiały sztuczne nie ulegają biodegradacji w środowisku, ulegają fragmentacji na coraz mniejsze kawałki. Fundacja Plastic Soup zrzesza producentów odzieży odpowiedzialnych za cały cykl życia. W ubiegłym roku wyniki te zostały udostępnione testowanym markom, aby umożliwić im reagowanie i wprowadzenie niezbędnych zmian. Do tej pory tylko Adidas był aktywny w poszukiwaniu możliwych rozwiązań, a pozostałe trzy marki nie udzieliły odpowiedzi ani nie podjęły żadnych działań.
Odzież syntetyczna to jedno z największych zagrożeń środowiskowych naszych czasów; jest odpowiedzialna za więcej niż jedną trzecią wszystkich mikrodrobin plastiku – cząsteczek plastiku mniejszych niż 5 mm – zanieczyszczających nasze oceany. Materiały syntetyczne stanowią około 60% materiału odzieżowego na całym świecie, a najczęściej używany jest poliester. Wszechobecność odzieży wykonanej z materiałów syntetycznych jest niezaprzeczalna, a mikroplastikowe zanieczyszczenia pochodzące z ubrań, które przechodzą niewykryte przez oczyszczalnie ścieków, trafiają również do ludzi. Mikroplasty znaleziono w rybach, planktonie, kurczakach, solach morskich, piwie, miodach oraz w wodzie z kranu i butelkowanej. Oddychamy również tymi plastikowymi cząstkami pochodzącymi z naszych dywanów, zasłon i innych tkanin.
Koalicja na rzecz zrównoważonej odzieży mogłaby wdrożyć utratę włókien w najbardziej zrównoważonym na świecie narzędziu: wskaźniku Higg Materials Sustainability, ale do tego potrzebny jest punkt odniesienia jako narzędzie do porównywania wyników testów.
IPCB-CNR i fundacja Plastic Soup współpracowały wcześniej w ramach projektu Mermaids Life +research, projektu finansowanego ze środków UE , którego celem było monitorowanie i minimalizowanie liczby mikrowłókien uwalnianych podczas procesów prania.
https://www.plasticsoupfoundation.org/en/2019/02/adidas-nike-hm-and-zara-products-tested-on-microfiber-loss-during-washing/