Strategia EU dotycząca plastiku

Facebooktwitterpinterestmail

Komisja Europejska przedstawiła dziś (16.01.2018)  strategię ograniczenia jednorazowych artykułów z tworzyw sztucznych, takich jak jednorazowe opakowania, filiżanki do kawy, słomki i sztućce.

Oczekuje się, że Bruksela zbada dalsze sposoby wdrażania środków, takich jak:

  • Prawnie wiążące wymagania dotyczące projektowania opakowań z tworzyw sztucznych, które można łatwiej ponownie wykorzystać lub poddać recyklingowi;

  • Docelowe poziomy redukcji, opłaty lub depozyty na niektóre artykuły jednorazowego użytku do wdrożenia na poziomie krajowym;

  • Bardziej przejrzyste ramy prawne dla biodegradowalnych i kompostowalnych tworzyw sztucznych.

W strategii uwzględniono również propozycje ograniczenia korzystania z:

  • Cząstek tworzyw sztucznych w detergentach, kosmetykach i farbach, które łatwo trafiają do morza;

  • “Tworzyw biodegradowalnych”, takich jak torby na zakupy lub torebki na żywność, które rozkładają się na małe kawałki, zagrażając recyklingowi i kompostowaniu.

Zaangażowanie Europy wynika z bezprecedensowej  rezolucji ONZ z grudnia 2017, postulującej, aby położyć kres zanieczyszczeniu tworzywem sztucznym. W Europie Wielka Brytania bada również możliwość wprowadzenia opłat, aby zniechęcić do korzystania z niepotrzebnych tworzyw sztucznych.

Niedawne badania wykazały, że kraje UE każdego roku wyrzucają ponad 100 000 ton plastiku do morza, z czego prawie 50% to artykuły jednorazowego użytku.

Komentując strategię, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Jyrki Katainen powiedział:

“Dzięki naszej strategii dotyczącej tworzyw sztucznych kładziemy fundamenty pod nową, gospodarkę o obiegu zamkniętym w zakresie tworzyw sztucznych i napędzamy inwestycje w jej kierunku. Pomoże to zmniejszyć ilość śmieci z tworzyw sztucznych na lądzie, w powietrzu i na morzu, jednocześnie oferując nowe możliwości w zakresie innowacji, konkurencyjności i wysokiej jakości miejsc pracy. “

W kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym

Oczekuje się, że unijna strategia w zaresie tworzyw sztucznych ułatwi europejskie przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym, w którym zapobiega się powstawaniu odpadów, a produkty są przeznaczone do ponownego wykorzystania lub recyklingu.

W ramach nowego zbioru przepisów UE dotyczących odpadów, państwa członkowskie zgodziły się w grudniu, aby do 2035 r. zwiększyć do następnego poziomu cel recyklingu tworzyw sztucznych o kolejne 30% do 2020 r.

Nowe przepisy zawierają ustalenia umożliwiające rządom ograniczenie użycia jednorazowych tworzyw sztucznych bez podejmowania działań prawnych – coś, co dwa lata temu powstrzymało we Francji wprowadzenie zakazu używania plastikowych toreb.

Zwiększenie wsparcia publicznego dla gospodarki o obiegu zamkniętym mogło pomóc w uzyskaniu bardziej ambitnego podejścia w Europie.

Zgodnie z niedawnym badaniem przeprowadzonym w UE 71% respondentów podjęło działania w celu ograniczenia i recyklingu odpadów, a 56% podjęło wysiłek ograniczenia ilości jednorazowych przedmiotów, takich jak plastikowe torby i nadmierne opakowania.

Tu  możesz pobrać oryginalny dokument : –>  “A European Strategy for Plastics in a Circular Economy” [18.01.2018]

Pobierz “16.01.2018-plastics-strategy-EU.pdf” 16.01.2018-plastics-strategy-EU.pdf – Pobrano 485 razy – 659,89 KB

Żródło : http://metamag.org/2018/01/16/europe-gets-set-to-rethink-plastic/

 

Facebooktwitterpinterestmail