40 DNI – BEZ PLASTIKU

MÓGŁBYŚ TAK POSTANOWIĆ? Moglibyście tak pościć?</span<

Facebooktwitterpinterestmail

Ludzie w całej Europie są zachęcani do rezygnacji z plastiku przez 40 dni Wielkiego Postu. Kampania #PlastikFasten rozpoczęła się w ubiegłym tygodniu, prowadzona przez BUND i wspierana przez ruch Break Free From Plastic. Jak wytrzymasz 40 dni to okaże się, że bez plastiku da się całkiem wygodnie żyć.

‘Plastikfasten’ – NIE tylko dla bogatego ?

Tydzień 1:

Niektórzy twierdzą, że zrównoważone produkty są tak drogie, że tylko 10% społeczeństwa może sobie na nie pozwolić.

Ogólnie rzecz biorąc, jeżeli wydajemy więcej na żywność o wysokiej jakości  oszczędzamy sporo pieniędzy dzięki świadomej konsumpcji, dzięki lepszemu wyczuciu cen i ilości oraz przez robienie rzeczy (np. mydła)  samemu. W przypadku #Plastic Fasting konieczne są nowe zakupy, takie jak butelki na wodę, ale  będą się opłacać w dłuższej perspektywie. Można poszukać może znajdzie się coś w domu .

W ciągu najbliższych kilku tygodni  przygotujemy  więcej wskazówek, aby życie bez plastiku było tak proste i tanie, jak to tylko możliwe. Oprócz codziennych sposobów i wskazówek, będziemy polecać Ci naprawdę praktyczne, uczciwe i zrównoważone produkty, które sami przetestowaliśmy i uznaliśmy za dobre.

Pierwszy  tydzień “poszczenia” od plastiku

Czwartek: zasady postu  Plastikfasten

1) W życiu codziennym wszędzie spotykamy plastikowe opakowania! Pierwszy  krok: Zanotuj jeden dzień, w którym powstają odpady z tworzyw sztucznych. Zadaj sobie pytanie: Jakie są moje  największe źródła śmieci? Jak mogę ograniczyć ich ilość?

2) Drugim krokiem jest zastanowienie się jakie  istnieją alternatywy. Ponowne użycie jest zawsze dobrym rozwiązaniem. Rozejrzyj się po domu, które opakowania wielokrotnego użytku już masz: puszki, butelki, słoiki, torby z tkaniny, ale także ręczniki (pokażemy wkrótce więcej sposobów). Może już dziś możesz zapakować do puszki lub słoika przekąskę na lunch?

3) Następnie krok trzeci: Pomyśl o tym, że kupujesz  rzeczy, które nie  są potrzebne np. kawa na wynos, napoje energetyczne, batony itp. Chociaż te rzeczy dają szybko energię, ale prawie zawsze są w plastiku. Spróbuj pójść po napój z własnym kubkiem.

Piątek: woda z kranu

Minimalny wysiłek, maksymalny efekt: zapakuj butelkę i zaoszczędź na jednorazowym plastiku! Co godzinę w Niemczech zużywa się 2 miliony jednorazowych plastikowych butelek, a trend ten rośnie.

Czy wiecie, że: woda z kranu w Gdańsku ma bardzo dobrą jakość, podczas gdy woda butelkowana zawiera zwykle mniej minerałów i  w zależności od pochodzenia, nawet produkty degradacji pestycydów.

Sobota: opakowania owoców i warzyw

Czy wiesz, że ponad połowa odpadów opakowaniowych w Niemczech pochodzi z opakowań owoców i warzyw? Możliwe jest kupowanie luzem w wielu supermarketach, we wszystkich sklepach z produktami organicznymi i na rynkach. Tylko trzeba się przygotować: każdy, kto ma własną torebkę na owoce i warzywa, unika śmieci przy każdym zakupie! Torby łatwo wykonać ze starych materiałów  lub skrawków. Jeżeli nie umiesz wykonać możesz zamówić ładne i funkcjonalne torby upcyclingowe w sklepie internetowym.

Kolejna świetna alternatywa, która miejmy nadzieję wkrótce zwycięży: warzywa znaczone laserowo! Z uwagi na to, że “trzeba spawać organiczne ogórki w plastiku, można je odróżnić od mniej wartościowego ogórka z konwencjonalnej uprawy”. Z logo przy pomocy lasera nie trzeba pakować. I bądźmy szczerzy: Bio-ogórek w plastiku jest jak działaczka na rzecz praw zwierząt w futrze!

http://grammgenau.de/plastikfasten-woche-1-nur-was-fuer-reiche/

Facebooktwitterpinterestmail