Rozwój energetyki jądrowej w Polsce

EWA PODLESIŃSKA</span<

Facebooktwitterpinterestmail

Już w latach 80 ubiegłego stulecia Polski Klub Ekologiczny wraz z innymi organizacjami protestował przeciwko lokalizacji elektrowni jądrowej nad Jeziorem Żarnowieckim. Ostatecznie o rezygnacji zadecydowała katastrofa w Czarnobylu.

Dwie katastrofy, które wstrząsnęły światem…

Czarnobyl w 1986 r. Z powodu „błędu człowieka” doszło do wybuchu, pożaru i rozprzestrzenienia się radioaktywnej chmury nad Europą. Awaria spowodowała skażenie ok. 145 tys. km2 w okolicach Czarnobyla i ewakuację 350 tys. osób[i]. Ruiny opuszczonych domów straszą do dziś.

Fukushima w 2011 r. W wyniku trzęsienia ziemi i tsunami nastąpiły eksplozje i pożary. Radioaktywne wody zalały pas wybrzeża. Ewakuowano prawie 185 tys. mieszkańców. Obie katastrofy w Czarnobylu i Fukushimie zakwalifikowano do najwyższego 7 stopnia w Międzynarodowej Skali Zdarzeń Jądrowych INES).[ii] Do dziś trudno sprecyzować ilość ofiar tych katastrof.

Ataki, które nie doszły do skutku. 

Piętnaście lat temu, w czasie ataku na World Trade Centre, planowane były również ataki na elektrownie jądrowe. Nie jest wykluczone, że obiekty jądrowe mogą stać się celami terrorystów w przyszłości. Dlatego Świat stara się obniżyć udział atomu w produkcji energii. Niemcy są w trakcie wygaszania elektrowni jądrowych, Belgia planuje całkowite wygaszenie do 2025r, a Francja w tym czasie obniży produkcję z tych źródeł o 50%, Szwajcaria zamknie wszystkie elektrownie do 2034r.

U nas, pomysł rozwoju energetyki jądrowej powraca jak zły sen.

PGE prowadzi kolejną kampanię propagandową w gminach wskazanych pod przyszłą elektrownię, choć w przygotowaniach do realizacji przedsięwzięcia jest chaos. Stale są przesuwane terminy realizacji. Z ostatnich informacji wynika, że jeden blok jądrowy powstanie do 2035r.

Gąski świętują wygraną z elektrownią jądrową, a kiedy Choczewo i Żarnowiec?

Od 2011 roku mówi się o 3 wskazaniach lokalizacyjnych Choczewo, Żarnowiec i Gąski. Przeciwko lokalizacji w gminie Mielno głośno protestowały Gąski. Tu nie planuje się badań lokalizacyjnych, więc może mogą już świętować sukces….

Rys. Jezioro Żarnowieckie, wskazane potencjalnie na lokalizację EJ.
Rys. Jezioro Żarnowieckie, wskazane potencjalnie na lokalizację EJ.
Rys. Rzeka Piaśnica, która przepływa przez jezioro Żarnowieckie i uchodzi do Bałtyku.
Rys. Rzeka Piaśnica, która przepływa przez jezioro Żarnowieckie i uchodzi do Bałtyku.
Rys. Wydma Lubiatowska, kolejna potencjalna lokalizacja EJ.
Rys. Wydma Lubiatowska, kolejna potencjalna lokalizacja EJ.
Rys. Wejście na plażę nr 38 w Lubiatowie.
Rys. Wejście na plażę nr 38 w Lubiatowie.

Widmo jądrówki generuje konflikty.

Niezrozumiałe decyzje o lokalizacji przemysłu jądrowego w najpiękniejszych ostojach przyrody i na obszarach idealnych do rekreacji powodują konflikty i lęki o utratę lokalnego rynku pracy. Płacą za to wszyscy – mieszkańcy, turyści i gminne budżety.

Argumenty przeciwko budowie elektrowni jądrowej z lat 80 są nadal aktualne

– Nie posiadamy ani surowców, ani doświadczenia, ani bezpiecznej technologii. Wobec skutków awarii jądrowych świat nadal jest bezradny. Nadal nie został rozwiązany problem składowania odpadów radioaktywnych. W związku z zagrożeniami terrorystycznymi rosną koszty budowy, a także koszty likwidacji i zabezpieczania pozostałości po zamknięciu elektrowni.

W XXI wieku uwaga świata nie skupia się już na węglu czy atomie.

Teraz, w poszukiwaniu sposobu na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych świat stawia na OZE.[iii] Nie możemy dłużej lekceważyć zmiany klimatu i udawać, że to nas nie dotyczy. Nie możemy zakładać, że paliwa kopalne, do których zalicza się węgiel, ropa, gaz i uran, zawsze będą dostępne i tanie. Nie powinniśmy blokować rozwoju technologii przyjaznych środowisku. Mamy przecież do wykorzystania energię wiatru, słońca, wody, pływów morskich, geotermię, biomasę. AB Energiebilanzen szacuje, że w tym roku w Niemczech udział OZE w miksie energetycznym wyniesie 32,5%[iv]. W Polsce źródła energii odnawialnej pokrywają tylko 5,3% zapotrzebowania[v]. Nie wykorzystujemy wszystkich naszych możliwości. Myśląc o przyszłości powinniśmy promować niskoemisyjne technologie i na nich opierać strategię rozwoju naszej energetyki. Szczególnie teraz, gdy możemy skorzystać z unijnej pomocy finansowej na te cele.

Ewa Podlesińska

Facebooktwitterpinterestmail

One thought on “Rozwój energetyki jądrowej w Polsce

  1. Nie dla elektrowni jądrowej, a co z odpadami z elektrowni atomowej, wyrzucić na dno Bałtyku ?

Comments are closed.