W ramach projektu „Survival Natury - Ochrona różnorodności biologicznej Pasa Nadmorskiego” w miesiącach czerwiec-lipiec 2024 roku zostały wykonane badania fizyko-chemiczne zbiorników wodnych w dzielnicach Gdańska Zaspa oraz Stogi.
Spektrum badań obejmowało parametry takie jak: odczyn pH, mętność, ChZT, przeźroczystość, zapach, barwę oraz zawartość substancji biogennych i mikroplastiku. Badania wykazały między innymi intensywnie zachodzące proces eutrofiza
W marcu i w kwietniu zorganizowano końcową Konferencję projektu pn. „Wizje, innowacje i inicjatywy młodzieży bałtyckiej na rzecz Zielonego Ładu w lokalnych społecznościach” realizowanego przez Polski Klub Ekologiczny Okręg Pomorski w partnerstwie z NGO Peipsi Cooperation Center z Tartu w Estonii, Lithuanian Fund for Nature (LGF) z Wilna oraz Air Pollution & Climate Secretariat (AirClim) z Goeteborga w Szwecji. Przypomnieć warto, iż projekt otrzymał dof...
Opracowanie przygotowano w ramach projektu „Wizje, innowacje i inicjatywy młodzieży bałtyckiej na rzecz Zielonego Ładu w lokalnych społecznościach” realizowanego przez PKE Okręg Pomorski współfinansowanego z Project Support Facility (PSF) Rady Państw Morza Bałtyckiego (CBSS).
Zgodnie z założeniami projektu podstawą zaangażowania młodych ludzi w podejmowaniu inicjatyw i innowacji w swoim środowisku lokalnym zgodnych ze strategią Europejskiego Zielonego Ł...
Polski Klub Ekologiczny Okręg Pomorski (PKE OP) przeprowadził w okresie od 30 marca do 11 maja 2023 r. cykl 5 spotkań warsztatowych pod nazwą GreenTransformers. Warsztaty zostały zrealizowane w ramach projektu „Wizje, innowacje i inicjatywy młodzieży bałtyckiej na rzecz Zielonego Ładu w lokalnych społecznościach” współfinansowanego w ramach Project Support Facility (PSF) Rady Państw Morza Bałtyckiego (CBSS).
Miały one na celu wypracowanie autorskich kon
Lekcja Climate Eatucation – Rozwiązania, co możemy zmienić w naszym życiu, „Nie konsumuję klimatu!” w oparciu o zdobytą na wcześniejszych zajęciach i posiadaną przez uczniów wiedzę inspiruje do zastanowienia się i stworzenia zestawu niezbędnych działań zarówno globalnych/zespołowych jak i indywidualnych zmian nawyków konsumenckich.
Pomaga zrozumieć co trzeba zrobić aby osiągnąć i utrwalić zmianę.
Scenariusz jest przykładową formą przeprowadzenia lekcji. ...
Lekcja pt. "Żywność - wpływ na nasze zdrowie i środowisko" omawia związki między naszym sposobem odżywiania się, naszym zdrowiem i wpływem na otaczające nas środowisko oraz klimat. Uczniowie, aktywnie w niej uczestnicząc, budują mapę powiązań pomiędzy produkcją żywności surowej, jej przetwórstwem, przechowalnictwem, dostawą do konsumenta, odpadami na każdym etapie i uświadamiają sobie wpływ każdego z tych elementów na wartości odżywcze produktu, a w konsek...
Dziecko żyjące na poziomie ścieżek wie, że kształty kamieni, kontury drzew, zapach kwiatów, wszystko się różni.
Istnieje też dorosły styl spacerowania równie marzycielski, jak ten dziecięcy, chociaż mniej poetycki. Mówię tu o przechadzkach dla odprężenia, nabrania dystansu, lekkości. Po wyczerpującej pracy albo kiedy ciążą nam zmartwienia, idziemy na spacer, żeby uporządkować myśli, „przewietrzyć głowę”.
Frédéric Gros, „Filozofia chodzenia”
Należy
Ziemia to dom, przyjazny dla wszystkich istot tu żyjących. Pomyśl… nasza maleńka Planeta to tylko cząstka ogromnego Wszechświata, a przy tym taka niezwykła. Żyjąc zgodnie z jej zasadami chronimy siebie, ale i innych mieszkańców Zielonej Planety.
Naszym obowiązkiem pozostaje zachować to niezwykłe miejsce w dobrym stanie dla tych, którzy przyjdą po nas. Czy uda nam się tego dokonać? Czy nie jest na to już za późno?
Już nikt chyba nie wątpi, że na naszy
Plastikowa butelka obrośnięta skorupiakami, fragment rybackiej sieci, sflaczałe baloniki z tasiemką, zastygła pianka poliuretanowa – każdy śmieć zebrany na plaży może stać się dziełem sztuki. Najciekawsze śmieciowe „skarby Bałtyku” pokazuje wystawa towarzysząca akcji Bałtycka Odyseja organizowana przez i podróżnika Dominika Dobrowolskiego. Polski Klub Ekologiczny Okręg Pomorski partonuje tej akcji.
Bałtycka Odyseja to pierwsza tego typu akcja edukacyj
Żyjemy w trudnych czasach zarówno dla dzieci i dorosłych. Zewsząd docierają smutne wieści. Złośliwy wirus zawiesił naukę w szkole, ograniczył możliwość kontaktowania się z innymi, skrócił czas przebywania na świeżym powietrzu i człowieka przytłacza nuda… Ale my mamy dobrą wiadomość.
Nie musimy się tak nudzić! Można również poznawać przyrodę nie ruszając się z domu! Ciekawostek jest tysiące!
Na łamach naszego portalu EKOAGORA specjalnie dla Was prowad
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.Zgoda