Biolog dr Michał Buliński na drugim Bałtyckim Interdyscyplinarnym Seminarium Edukacyjnym BISE przedstawił prezentację na temat: Roślinność pasa nadmorskiego i jego rola. Niszczenie przyrody z powodu lokalizacji inwestycji przemysłowych, zabudowy nabrzeży. Czy można bezkarnie poszerzać plaże, wycinać drzewa, niszczyć zbiorowiska roślinne. Seminarium odbyło się w ramach projektu WebBaltica, na Uniwersytecie Gdańskim.
Polski Klub Ekologiczny zaprasza na drugie seminarium z cyklu Bałtyckich Interdyscyplinarnych Seminariów Edukacyjnych BISE. Seminaria są częścią projektu Polskiego Klubu Ekologicznego „WebBaltica” finansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
Seminarium odbędzie się:
24 stycznia 2019r. o godz. 13:00
w Instytucie Politologii UG
w Gdańsku przy ul. Bażyńskiego 4
Intencją organizatorów jest wymiana doś
Mierzeje Helska i Wiślana, które w 2013 znalazły się w czołówce 15 najpiękniejszych i niezwykłych przyrodniczo mierzei świata, ulegają niszczeniu pod wpływem ciągle rosnącej antropopresji. A tak niedawno podkreślono ich urzekające warunki krajobrazowe, klimatyczne…I powolny sposób ich powstawania – niegdyś były sznurkami wysepek, które naturalne prądy morskie połączyły w malownicze półwyspy.
Co roku latem na Helu tłumy turystów, miłośników sportów wodnych
Czy rozwój Gdańska jest zgodny z konstytucyjnym zapisem zrównoważonego rozwoju? Dynamiczny rozwój gospodarki powinien się odbywać z poszanowaniem środowiska naturalnego. O tym nikogo nie trzeba przekonywać. Jest to jednak teoria, a praktyka nie zawsze idzie w tym kierunku.
Dążąc do maksymalizacji zysku – firmy realizują swoje inwestycje kosztem środowiska naturalnego i lokalnego społeczeństwa.
Bardzo dobrym przykładem w tym zakresie jest Wyspa STOGI,...
Bałtyk ma od lat fatalną opinią w mediach, powszechnie uważany jest za morze zdewastowane, najbardziej zanieczyszczone na świecie, pełne zagrożeń dla zdrowia i pozbawione ryb. Te opinie powstały w latach70-tych, formowane przez powstające ruchy ekologiczne i naukowców zrozpaczonych brakiem refleksji ze strony decydentów i przemysłu w sprawach zanieczyszczenia wód.
To co było ostrzeżeniem i budzeniem odpowiedzialności, dziś jest nie opartym na faktach cz...
Stogi to jedna z najstarszych i najatrakcyjniejszych dzielnic Gdańska. Dzielnica, w której walory turystyczno - rekreacyjne rywalizują z przemysłem. Mówiąc Stogi - mamy na myśli tzw. Wyspę Stogi, która oddzielona jest od Starego Miasta Martwą Wisłą, a od wschodu Wisłą Przekop. Obszar ten obejmuje samą dzielnicę Stogi, Westerplatte, Przeróbkę, Krakowiec oraz Górki Zachodnie. Często można spotkać się z określeniem STOGI zapomniana „WYSPA".
Za czasów P...
Polski Klub Ekologiczny i niżej podpisane organizacje pozarządowe z zainteresowaniem śledzą obraz mobilności na dolnym tarasie Gdańska.
W związku z rozpoczęciem prac nad Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gdańska, przygotowywaniem wniosku o finansowanie inwestycji drogowych z funduszy UE i przystąpieniem do formułowania planów inwestycyjnych Gdańska na przyszłość, apelujemy o korektę stanowiska władz Miasta w sprawie tzw. „ra
Nie zapraszajmy samochodów do przejazdu przez nasze najcenniejsze tereny rekreacyjne, mieszkaniowe, chronione ujęcia wody!
Przed II wojną światową był to teren rolniczy między kąpieliskami Jelitkowem i Brzeźnem.
Po wojnie też miasto dzierżawiło łąki za lasem na cele rolnicze, od strony plaży nadzór miało wojsko. Wszystko się zmieniło, kiedy w na przełomie lat 50-60 tych wybudowano tu studnie do poboru wody i utworzono strefę ochronną, wokół u...