Niniejszy przewodnik oferuje łącznie 35 możliwości działań, w tym 65 przykładów najlepszych praktyk dotyczących 11 tematów dla gmin i innych podmiotów lokalnych, dotyczących sposobów ograniczania zużycia plastiku jednorazowego użytku, które pomogą zmniejszyć zanieczyszczenie Morza Bałtyckiego. Wdrażany jest we wszystkich, 11 krajach zlewni Bałtyku.
Każdy rozdział skupia się na konkretnym rodzaju odpadów powszechnie występującym na plażach Morza Bałtycki...
Informacje o niechybnej zmianie klimatu, zakątkach oceanu, których nie zbadali jeszcze dobrze naukowcy, a gdzie zwierzęta mają już w swoich ciałach plastik, o smogu, o którym 20 lat temu czytałam tylko w książkach… Wszystko to działało na mnie paraliżująco. Co ja, jeden pojedynczy konsument, mogę zrobić w obliczu tych wszystkich gigantów, zanieczyszczających na masową skalę. Ja – pojedynczy człowiek vs miliony innych osób, które nie dość, że w nosie mają b...
Międzynarodowy Tydzień Gospodarki w Obiegu Zamkniętym (https://circularweek.org/) zachęca do zastanowienia się nad wykorzystywaniem przez nas zasobów naturalnych Ziemi i nadużywaniem środowiska naturalnego.
Jednym z największych problemów współczesnego konsumpcjonizmu są odpady, a szczególnie odpady plastikowe.
Wystawa pt „Jak nie utonąć w plastiku” wyjaśnia i podpowiada jak ograniczyć ilość plastikowych przedmiotów jednorazowego użycia.
Kwintesencja
Obecna sytuacja z COVID-19 jest niezwykle poważna w prawie wszystkich krajach świata, także w regionie Morza Bałtyckiego.
Obecny kryzys, oprócz bezpośredniego wpływu na zdrowie publiczne i gospodarkę, ma również wpływ na środowisko. Jedną z bezpośrednich konsekwencji jest znaczny wzrost zużycia plastików jednorazowego użytku oraz obawy ogółu społeczeństwa dotyczące używania materiałów wielorazowego użytku.
Koalicja Czystego Bałtyku (Coalition Clean B...
Z okazji Dnia Ziemi przygotowaliśmy wierszyk pt. "Co o nas myśli Matka Ziemia?" Dzień Ziemi przypada na 22 kwietnia każdego roku. 22 kwietnia 2020 r. przypada 50 lat Dnia Ziemi na świecie. W Polsce obchodzimy go od 1990 roku. Tematem Przewodnim Dnia Ziemi 2020 są działania na rzecz klimatu. Ogromne wyzwanie , ale także ogromne możliwości działania w dziedzinie zmian klimatu wyróżniły tę kwestię jako najpilniejszy temat na 50-lecie obchodów na świecie i 30-
Nie jestem zaprzysiężonym wrogiem plastiku. Powiem więcej uważam, że w wielu miejscach świetnie się sprawdza i jest bardzo przydatny. Niemniej nie rozumiem i nie zgadzam się z jego totalnym panowaniem nad wszystkimi dziedzinami naszego życia.
Dzisiaj za głównych winowajców uznaje się torby foliowe, butelki i słomki plastikowe oraz kilka plastikowych produktów jednorazowego użytku. Dobrze, że się o tym mówi, a nawet więcej, podejmuje środ
Czytam artykuł i cieszę się, że już 69% mieszkańców Polski wykazuje zainteresowanie czystością środowiska, że zależy im na tym aby nowe produkty były tworzone z materiałów pochodzących z recyklingu. Cieszyć powinno również zaangażowanie innowacyjnych modeli biznesowych myślących o ochronie środowiska oraz tworzeniu nowych miejsc pracy i budowaniu przewagi konkurencyjnej.
Nie wyobrażamy sobie np. elementów telewizora wykonanych z innych m
Polski Klub Ekologiczny w Gdańsku wspierany przez Koalicję Czystego Bałtyku w Uppsali, we współpracy z wszystkimi krajami basenu Morza Bałtyckiego, przygotował zestaw wykładów, filmów, zadań i animacji w celu podniesienia świadomości na temat zaśmiecania naszego wspólnego morza – Bałtyku.
Animacje stworzone w ramach projektu Plastic Free Baltic
1. By polluting the planet - you pollute your home
2. Eco-Friendly Signs
3. Protect your planet, protec
Polski Klub Ekologiczny Okręg Pomorski i Koalicja Czystego Bałtyku - Coalition Clean Baltic zapraszają do udziału w warsztacie metodą burzy mózgów w ramach międzynarodowych debat obywatelskich.
Warsztat odbędzie się w celu sformułowania propozycji i wspierania zmian polityki w Regionie Morza Bałtyckiego jako regionu wolnego od tworzyw sztucznych jednorazowego użytku (Single use plastic SUP). Wypracowane rozwiązania zostaną włączone do rekomendacji dla K...
3 lipca Polski Klub Ekologiczny - Okręg Wschodnio-Pomorski przeprowadził warsztaty ekologiczne dla dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 11 przy szpitalu reumatologicznym w Sopocie. Temat warsztatów obejmował problem zanieczyszczenia wód plastikami i mikroplastikami.
Prezentowaliśmy dzieciom prezentację multimedialną wyjaśniającą skalę problemu zanieczyszczeń plastikami i zagrożenia związane z obecnością tych tworzyw w środowisku. Przedstawiliśmy również ani
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.Zgoda