Polski Klub Ekologiczny Okręg Pomorski jako organizacja zaangażowana w ochronę lokalnego krajobrazu i przyrody, zwracamy się z niniejszym pismem wyrażając sprzeciw wobec planowanej wycinki szpaleru drzew przydrożnych rosnących wzdłuż drogi łączącej miejscowość Poborowo i Kołczygłowy.
Drzewa te, stanowiące zarówno istotny element krajobrazu kulturowego, jak i biologicznego, są cennym świadkiem historii naszego regionu i pełnią ważną funkcję w ekosystemie...
Biolog dr Michał Buliński na drugim Bałtyckim Interdyscyplinarnym Seminarium Edukacyjnym BISE przedstawił prezentację na temat: Roślinność pasa nadmorskiego i jego rola. Niszczenie przyrody z powodu lokalizacji inwestycji przemysłowych, zabudowy nabrzeży. Czy można bezkarnie poszerzać plaże, wycinać drzewa, niszczyć zbiorowiska roślinne. Seminarium odbyło się w ramach projektu WebBaltica, na Uniwersytecie Gdańskim.
W Trójmiejskim Parku Krajobrazowym warczą piły, słychać huk ciężkich maszyn i jęk przewracających się drzew… Choć to tereny chronione, traktowane są przez leśników jako las gospodarczy, a wycinki dla pozyskiwania drewna prowadzone są od lat. W tym roku chyba bardziej intensywnie i jakby z większą determinacją, bo obowiązująca ustawa chroni leśników przed odpowiedzialnością za niezgodne z przeznaczeniem użytkowanie terenów chronionych.
Ile warte jest drzew
Stanowisko PKE OWP opracował dr Michał Buliński – Ekspert Polskiego Klubu Ekologicznego
Puszcza Białowieska jest ostoją wysokiej wartości ekosystemów leśnych. Od roku 2010 Puszcza Białowieska należy do spisu ostoi ptaków IBA prowadzonego przez BirdLife International oraz znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dlatego powinno się przestać myśleć o niej w kategoriach gospodarczych, a zacząć cenić jak sanktuarium przyrody.
Objęcie puszczy